banner39

Kırgızistan'daki FETÖ okullarına devlet denetimi talebi

Kırgızistan'ın eski Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov, ülkede "Türk okulları" adı altında faaliyet gösteren FETÖ eğitim kurumlarının Kırgızistan devletinin denetimi altında olması gerektiğini belirtti

Orta Asya 18.11.2016, 17:06 18.11.2016, 17:10
Kırgızistan'daki FETÖ okullarına devlet denetimi talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ'nün Kırgızistan’daki yapılanmasını yakından tanıyan eski Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin FETÖ’nun ülkedeki uzantılarından etkilenmemesini istediğini belirtti.

Sadıkov, “Bunlar, Kırgız eğitim sektörüne Türk işveren olarak girdiler. Bu ilişkiler, Kırgızistan devleti tarafından yeniden düzenlemelidir. Kırgız-Türk ilişkileri ve Kırgızistan devletinin çıkarları her şeyin üzerinde olmalıdır.” diye konuştu.

FETÖ'nün Kırgızistan’daki eğitim sistemini etkilemeye yönelik çabaları olduğunu hatırlatan Sadıkov, "Biz, Gülencilerin Kırgız eğitim sektörünü etkilemeye yönelik çabalarını biliyoruz. Kırgız ve Türk devletlerinin bundan etkilenmemesi için ne şekilde mücadele edilmesini gerektiğini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sadıkov, Kırgızistan’ın 15 Temmuz darbe girişimini mevcut anayasal düzeni yıkmaya yönelik bir eylem olarak gördüğünü ve Türkiye devlet yetkilileri ve halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

FETÖ'NÜN KIRGIZİSTAN'DAKİ OKULLARI

FETÖ’nün en iyi organize olduğu ülkelerden biri olarak bilinen Kırgızistan’da örgütle yakınlığıyla bilinen Sebat Uluslararası Eğitim Kurumları bünyesinde 9 ilk ve ortaokul, 16 lise, iki uluslararası okul ve bir üniversite faaliyette bulunuyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?