banner15

Kırgızistan'daki yol kapatma eylemi sona erdi

Kırgızistan'da tutuklu milletvekili Ahmetbek Keldibekov'un taraftarları tarafından gerçekleştirilen yol kapatma eylemi eylemciler ve bazı bakanların yaptığı görüşmelerinde ardından sona erdirildi

Kırgızistan'daki yol kapatma eylemi sona erdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'ın Oş ve İrkeştam kentleri arasındaki yolu kapatan eylemciler, hükümetle yaptıkları görüşmelerin ardından eylemlerini sonlandırdı. 

Tutuklu milletvekili Ahmetbek Keldibekov'un tarafltarları 27 Mayıs'ta kapattıkları Oş-İrkeştam karayolunu dün açma kararı aldı. Yolu, yerli aksakallılar ile iki defa gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından açan eylemciler, yol kapatma eylemine neden olan taleplernin hala geçerli olduğunu belirtti.

Görüşmelere, Kırkızistan Başbakan Yardımcısı Abdurrahman Mamataliyev, SDPK Partisi Milletvekili İsmail İsakov, Olağanüstü Durumlar Bakanı Kubatbek Boronov ve İçişleri Bakanı Yardımcısı Kursan Asanov da katıldı.

Yolu kapatan eylemciler, Keldibekov'un sağlık durumunun kötü olduğu gerekçesiyle serbest bırakılmasını istiyordu. Kırgızistan başbakan yardımcısı Mamataliyev, her şeyin hukuka ve yasalara uygun şekilde yapılacağını belirtti.

Eylemciler gerçekleşen görüşmelerin ardından, yoldaki barikatları ve taşları temizleyerek yolu trafiğe yeniden açtı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı almazbek Atambayev de geçtiğimiz günlerde Celal-Abad'a düzenlediği ziyareti sırasında, eylemcilere Ramazan ayının yaklaştığını gerçek Müslümanların isteklerini bu şekilde dile getirmeyeceklerini söyleyerek eylemi sona erdirmeleri gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48