banner39

Kırgızistan'dan Tacikistan'a nota

Tacik askerlerin Kırgızistan'daki bir petrol kuyusunu basması üzerine Bişkek yönetimi, Tacikistan'a nota verdi

Orta Asya 25.10.2013, 16:11 25.10.2013, 16:11
Kırgızistan'dan Tacikistan'a nota

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan ile Kırgızistan arasında petrol krizi patlak verdi. Tacikistan askerlerinin Kırgızistan'ın Batken vilayetine bağlı Leylek ilçesindeki Katta-Tuz petrol kuyusunu basması, Bişkek yönetimin tepkisine sebep oldu.

Tacikistan'ın Bişkek Büyükelçisi Olim Rahimov, konuyla ilgili Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Kırgız Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Büyükelçi Rahimov'u kabul ederek, Tacik askerlerin petrol ve doğalgaz yatağının bulunduğu Katta-Tuz bölgesini basmasından duyduğu endişeleri dile getirdi. Tacik Büyükelçi Rahimov, 100'den fazla askerin Kırgızistan topraklarına 500 metreye kadar girdiğine dair bilgilendirildi.

Bakan Abdıldayev, Tacik tarafının Katta Tuz petrol kuyusunu tekrar işletme yönündeki talebini uluslararası normlara aykırı olduğunu ve Tacikistan ile Kırgızistan başbakanlarının geçtiğimiz ağustos ayında petrol kuyusundaki çalışmalarının durdurulması yönünde mutabık kaldığı anlaşmaların açık bir ihlali olarak değerlendirdi. Görüşme sonrasında Tacikistan'a Kırgızistan'daki askerlerini çekmesi yönünde nota verildi.

Tacikistan Büyükelçisi, bütün sorunları müzakere yoluyla çözmek için gereğinin yapılması için Tacikistan hükümetini bilgilendireceğini söyledi.

Katta-Tuz petrol kuyusu Sovyetler Birliği döneminde Kırgızistan sınırlarında açıldı. Sovyetler Birliği kuyuların işletme hakkını Tacikistan'a verdi. Tacikistan, kendi sınırları içinde olmasa da 1980 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın petrol kuyularını işletme hakkını kendilerine tanıdığını iddia ediyor. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra petrol kuyularının kendi sınırları içinde kaldığını ifade eden Bişkek yönetimi, Tacikistan'dan bölgeyi terk etmesini talep etti. Tacikistan, Bişkek'in sert tepkisine rağmen kuyuları geçtiğimiz 3 ay öncesine işletti. Kuyularda petrol çıkartma işlemini sonlandıran Tacikistan'ın bölgeye yeniden dönmesi, iki komşu ülke arasında gerginliğe yol açtı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?