banner39

Kırgızistan'ın ikinci büyük altın madeni ihaleye çıkıyor

Kırgızistan'ın ikinci en büyük altın madeni Ceruy için ihaleye gidilmesi kararnamesi ülkenin başbakanı tarafından imzalandı

Orta Asya 17.02.2015, 13:18 17.02.2015, 13:34
Kırgızistan'ın ikinci büyük altın madeni ihaleye çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, Talas Bölgesi'ndeki Ceruy adlı altın madeninin ihaleye açılmasıyla ilgili kararnameyi imzaladığı bildirildi.

Hükümetten yapılan açıklamada, Başbakan Otorbayev’in, Ceruy altın madenini işletmek ve arama işlemlerin yapılmasını belirleyecek ihalenin başlatılması için Devlet Jeoloji ve Yeraltı Kaynakları Ajansı’na talimatını verdiği belirtildi.

Açıklamada, Jeruy altın madeninin ülkenin yararına işletilmesi için "ihale sürecinin açık, şeffaf ve yasalara uygun" yapılacağı vurgulandı.

Ceruy altın madeni daha önce bir çok kez ihaleye açılırken, hükümet maden ihalesinin başlangıç bedelinin 300 milyon dolar olarak belirlemesi üzerine ihaleye başvuran olmamıştı.

Talas’taki Ceruy altın madeni, ülkenin Issık Göl Bölgesi’nde bulunan ve Kanadalılar'ın işletmeye devam ettiği Kumtor altın madenden sonra altın kapasitesiyle ikinci sırada yer alıyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?