banner15

Kırgızistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov oldu

Kırgızistan'ta cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda, Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov'un kazandığı bildirildi.

Kırgızistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Nurjan Şaildabekova, cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda, Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov'un kazandığını bildirdi.

Şaildabekova, Bişkek'te düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin huzur içinde geçtiğini belirtti. 

Ülke genelinde sandıkların yüzde 97'sinin açıldığını kaydeden Şaildabekova, "15 Ekim cumhurbaşkanlığı yarışında seçmenlerin yüzde 55,93'ü oy kullandı." dedi.

Seçimlerde Sooronbay Ceenbekov'un galip geldiğini ifade eden Şaildabekova, sayılan oylara göre, Ceenbekov'un yüzde 54,22 oy oranıyla 914 bin 806 seçmenin desteğini aldığını aktardı.

Şaildabekova, Cumhuriyet Partisinin Kurucu Lideri Ömürbek Babanov'un yüzde 33,47, Bütün Kırgızistan Partisi Lideri Adahan Madumarov'un yüzde 6,41, Ak Şumkar Partisinin Lideri Temir Sariyev'in yüzde 2,54 oy aldığını kaydetti.

Şaildabekova, seçim yasasına göre, kesin sonuçların 20 gün içinde açıklanacağını ifade etti.

Ülkedeki cumhurbaşkanı seçiminde 11 aday yarışıyordu. 58 yaşındaki Sooronbay  Ceenbekov, Kırgızistan’ın eski Başbakanıyken, başkanlık seçimlerine katılmak için görevinden ayrılıp Sosyal Demokrat partisinin temsilcisi olarak seçimlere katılmıştı.

SOORONBEY CEENBEKOV KİMDİR?

16 Kasım 1958 tarihin Kırgızistan'ın Kara Kulca kentinde dünyaya gelen Ceenbekov, 13 Nisan 2016 - 22 Ağustos 2017 tarihleri arasında başbakanlık yapmıştı. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı olan Ceenbekov, Kırgız Ulusal Agrarian Üniversitesi'nden mezun olmuştu. 

Ceenbekov, Skylabin'deki Kırgız Tarım Akademisine katılarak hayvan mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2003 yılında Kırgız Ulusal Tarım Üniversitesi'nden ekonomi bölümünden mezun oldu.

Ceenbekov hayvancılık yapan bir çiftçi olarak çalıştı ve aynı zamanda siyasete girdi. 1995'te Halk Temsilciler Meclisi Başkan Vekili oldu. 2007'de Tarım, Su Kaynakları ve İşleme Sanayi Bakanı oldu. 2010 yılında Oş bölge valisi olarak görev yapmış ve 2015 yılında Devlet Personel Hizmetleri Müdürü olarak atanmıştır. Mart 2016'da, Kırgızistan'ın Başbakanı olarak görevine atanmadan önce Başkanlık Yönetim Birinci Başkan Yardımcılığına atandı. 

Ceenbekov, devlet başkanlığı seçimlerinde yer alabilmek için 22 Ağustos 2017 tarihinde başbakanlık görevinden ayrılarak makamı geçici görev ile Muhammetkaliy Abulgaziyev'e devretmişti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35