Kızlar internette prensler arıyor ve militanları buluyor

Kazakistan'da Diyanet İşleri Başkanı Nurlan Bikenov, "İnternetteki fotoğraflarda acımasız bir silahlı adam görüyorlar ve onun prensesi olmak istiyorlar . Bu bir aldatmaca, bir tuzak. Kızlar orada cinsel kölelik için kullanılıyor. Çok güçlü ilahiyatçılara ihtiyacımız var. " dedi

Kızlar internette prensler arıyor ve militanları buluyor

Mart ayından bu yana, Kazakistan'da dini aşırılıkçılıkla mücadeleye yönelik yeni bir devlet programı yürütülüyor. Karaganda bölgesi Diyanet İşleri Başkanı Nurlan Bikenov, Today.kz muhabiriyle yaptığı röportajda bölgede terörist fikirlerin yayılmasının nasıldurdurulduğunu anlattı. 

Orta Kazakistan'da ve özellikle Karaganda bölgesinde radikalizm sorunu ne kadar alakalı?

- Radikal ideoloji sorunu bugün çok keskindir. Bunu çözmek için yönetimimiz oluşturuldu. Bölgemizdeki tüm radikal hareketlerin liderlerine aşinayım, onlarla tanışıp konuşuyorum. Görevim, Diyanet İşleri Daire Başkanı olarak, ihlallere karşı onları uyarmak için devletimizin kanunlarını ve temellerini açıklamaktır. Maalesef, yasaların boşluğundan kaynaklanan ihlaller sistematik olarak yapılmaktadır. Geçtiğimiz üç yıl boyunca, kolluk kuvvetleri terör eylemleri yapmak ve hazırlamak iddiasıyla yaklaşık elli kişiyi gözaltına aldı.

Terörizme destek verenlerinyaptıkları, tehlikeli faaliyetlerini ortaya çıkardıkları köyün coğrafi konumunu etkiler mi?

- Bir kişinin bilincini zombiye dönüştürebilir ve uzak bir köyde veya büyük bir şehirde radikal bir hareketin destekçisi olabilirsiniz. Ancak dikkatimizi Balkhash bölgesi, Satpayev ve Zhezkazgan çekiyor. Birkaç yıl önce, gizli servisler, Balkhash yakınlarındaki Gulshat köyünde bulunan bir grubu ortaya çıkardı. Kardeşler ve ortakları, Balkhaş'ta görev yapan Rusya Federasyonu askeri birliğinde terör eylemi yapmak için doğaçlama patlayıcı araçlar yaptılar.

Gözaltı merkezindeki çocuklardan biriyle konuştum. Yaklaşan terör eylemini bildirmediği için uzman bir ceza mahkemesinde 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçlu, adli yasaya itiraz etmeye çalıştı, yasadışı olduğunu düşünüyor ve kendisine adli bir hatanın kurbanı diyordu. Ona gözaltı merkezinde soruyorum: "Suçlu değil misin?" O, “Akrabalarıma haber veremedim” diye cevaplıyor. Yani, birbirlerini akrabalar olarak görürler, kendi fikirlerine bağlılıklarını geliştirirler!

Bu adamlar, Internet üzerinden gezegenin başka bir yerinde olan şeyhlerinden etkilendiler ve kâfirlere karşı cihad yapma talimatı verildi. İnternetin sınırları yoktur, işe alım genellikle sosyal ağlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Kızların internet üzerinden militanlarla tanışmaları ve kısa bir görüşmeden sonra beraber Suriye'ye gitmek için kesin bir karar verdikleri durumlar var. Karaganda bölgesinde, birkaç kız sıcak noktaya gitmeye çalıştı, ancak KNB departmanı personelinin eylemleri sayesinde gezileri gerçekleşmedi.

Kızları oraya çeken ne? Romantizm?

- Çoğu durumda - bu romantizmdir. İnternetteki fotoğraflarda acımasız bir silahlı adam görüyorlar ve onun prensesi olmak istiyorlar . Bu bir aldatmaca, bir tuzak. Kızlar orada cinsel kölelik için kullanılıyor. Kızların aşk uğruna değil, militanların cihad savaşına yardım etmek için eğilimi olduğu durumlar da vardır.

Yeni bir örnek: 30 yaşındaki Karagandalı bir kadın, eğitimli bir doktor, Terör örgütü DEAŞ üyesi olmak istedi. Karaganda'dan Suriye'ye gitmeye çalışırken, Sokur mevkiindeki Ulusal Güvenlik Komitesi bölüm çalışanları tarafından yakalandı.

Soruşturma süresinde yaptığı savunmada, savaştaki militanlara yardım etmek istediğini - çatışma sırasında ilk yardım hizmeti sağlamak istediğini söyledi. İnternetteki militanlarla bağlantı kurduğunu ve onu saflarına kabul etmeye ikna ettiklerini belirtti.

İnsanları radikal ideolojiyle ilgili, deforme bir bilinçle ikna etmek için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

- Kendi dini ilkelerine sahip birini ikna etmek zordur. Çok güçlü ilahiyatçılara ihtiyacımız var. Karaganda bölgesinde bulunuyorlar: Almatı'dan İslam Kültürü Üniversitesi "Nur-Mübarek" de mezun oldular, Arapça biliyorlar, Kur'an'ı çok iyi tanıyorlar. Ancak bir sorun var - pratik deneyimden yoksunlar, gençler, teologlar bu üniversitede eğitilmişler. Herkes bir kişiyle teolojik bir tartışmaya giremez.

Selefi aniden ortaya çıkmadı. Uzun süredir imamlarla tartıştılar, sohbet ettiler ve yavaşça topluluğa girdiler, gençliği yönlendirdiler.

Devlet hoşgörü gösterdi, ancak siyasi düzlemde dolaştıklarında ve terör eylemleri yapmaya başladıklarında, yetkilileri, polisleri ele geçirdikten sonra devlet tepki vermeye başladı. Devlet vatandaşlarını korumalıdır. Suriye'deki durum insanları rahatsız ediyor. İlk başta, DEAŞ (Kazakistan'da yasaklanmış) oluşturulduğunda ve propagandasını yaymaya başladığında, ülkemizin birçok vatandaşı oraya gitmek istedi. Ama onlara orada gerçekte neler olduğunun bir videosunu gösterdik: savaş, ölüm, çatışmalar.

Önleyici çalışmalar

- Genellikle yetişkinliğe henüz erişememiş gençler işe alınmaya (DEAŞ'a katılmaya) tabidir. Belki de önleyici işlerin odaklarını ebeveynleri üzerinde değiştirmeliyiz? Ne de olsa kişilik ve ideoloji evde oluşuyor.

- Bazı durumlarda, ilahiyatçılarla ve bu ideoloji tarafından işe alınan kız ve erkek çocukların ebeveynleriyle imamlarla tanıştık. Anneler ve babalarla konuştuk ve çocukları ikna edip eve getirmelerini istedik. Fakat çocukların bağımsız olarak böyle bir karar verdiklerini söylediler.

Ve sonra, bu ebeveynler bize geldi ve gözleri yaşla dolu: Onları bulup eve getirmelerine yardım et. Onları nasıl geri alacağız, hangi aşırılıkçı örgütle temasa geçip onları arayacağız? dedi.

Neyse ki, şimdi neredeyse hiç kimse gitmiyor. Suriye'de yapacak bir şey olmadığını insanlar anladı.

Ulusal Güvenlik Komitesi'nin resmi verilerine göre, son beş yılda, 608 Kazakistanlı askerin terörist faaliyet alanlarına girmesi engellendi: 2013'te 168, 2014'te 136, 2015'te 151, 2016'da 91, 2017'de 62 kişi ikna edildi. Suriyeli-Irak bölgesinden 125 Kazakistanlı geri döndü, 57 tanesi mahkum edildi.

Kaynak: ca-news

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 16:57
banner53
YORUM EKLE

banner39