Manas Üssü ilk defa basına kapılarını açtı

ABD’nin Bişkek yakınlarındaki Manas Transit Merkezi basına kapılarını açtı

Manas Üssü ilk defa basına kapılarını açtı

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kırgızistan'da bulunan ve ABD'nin Afganistan'a askeri sevkiyat için kullandığı Transit Merkezi kapılarını gazetecilere açtı.

Transit Merkezi yöneticisi Albay Kori Martin gazetecilere üs ile ilgili bilgi verirken şunları kaydetti:

"Merkezde 4 binden fazla kişi görev yapıyor. 700 yerli 200 Amerkilı işçi çalışmakta. Bunun yanında transit yolu aracılığı ile her gün 2 bin asker Afganistan'dan Amerika'ya veya Amerika'dan Afganistan'a gidip gelmekte."

Martin, Afganistan'a sefer alan uçakların yüzde 30'unun Transit Merkezden yakıt doldurduğunu ve ayda 11 milyon pount yük taşındığını aktardı.

Kırgız heyetinin üssün 2014 yılı sonuna kadar ki pozisyonu hakkındaki sorusu üzerine Albay Martin "Üssün kaderi Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın elindedir" diyerek yarı şaka yarı ciddiyetle cevap verdi. Gazeteciler askeri uçakların havadan yakıt döktüğü iddiası ile yerli halkın çevreye zarar verdiği gerekçesini de sordu. Konuya açıklık getiren Başkan Yardımcısı Kevin Littmur 2007 senesinde zorunlu olarak dağlı bir bölgeye havadan fazla yakıt döküldüğünü itiraf ederek, ancak 5 yıldır bu eylemin yapılmadığını söyledi.

2001 yılında Afganistan harekatı için açılan ABD'nin Manas üssü 2009 yılında Transit Merkezi olarak isim değişikliğine gidilerek faaliyetine devam etmişti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ise sivil havacalığın yanında askeri uçakların bulunmasının olumsuz sonuçlar doğurduğunu, 2014 yılından sonra üssün merkezden ayrılacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39