Mirziyayev: Kırgızistan ile aramızda sınır olmayacak

Kırgız lider Sooronbai Ceenbekov Taşkent'e yaptığı ziyaret sonrası Özbekistan için "Daha önce Özbekistan bize dost ülke idi. Şimdi ise stratejik ortaklar olduk" dedi.

Mirziyayev: Kırgızistan ile aramızda sınır olmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanları Taşkent’te yapılan ikili görüşmelerin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Kırgızistan devlet başkanının ilk ziyaretlerden birini Özbekistan'a yapmasının önemli bir olay olduğunu söyledi.

Mirziyayev, "Bizim için, Kırgızistan en yakın ve en değerli komşudur. Bugün iki devlet için de tarihi bir gün. Ve bu yıl da tarihi geçti, çünkü bu yıl en üst düzeyde üç kez bir araya geldik." dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı, pek çok konuda Kırgızistan tarafı ile yakın görüşlere sahip olduğunu kaydederek, "Kırgız-Özbek ilişkilerinde böyle yaklaşma olmamıştı. Bu yıl ülkelerimiz arasındaki ticaret cirosu 250 milyon dolara ulaştı. Belki de bu rakam yılsonuna kadar 280 milyon dolara yükselecektir. Ticaret cirosunu 500 milyon dolara çıkarmak istiyoruz. Mevcut tüm engelleri kaldırmak istiyoruz. Her gün iki devlet sınırından yaklaşık 10-15 bin kişi geçiyor. Zaman gelecek ve ülkelerimiz arasında sınır olmayacak "dedi.

Kırgız lider Sooronbai Ceenbekov da pek çok konuda ülkelerin tutumlarının aynı olduğunu. "Daha önce Özbekistan bize dost ülke idi. Şimdi ise stratejik ortaklar olduk" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2017, 12:23
banner53
YORUM EKLE

banner39