banner39

Moğolistan atları uydu takibinde

Moğolistan, Kırgızistan ve Kazakistan'daki atlarını izlemek için uyduları kullanıyor

Orta Asya 27.01.2020, 15:34
Moğolistan atları uydu takibinde

Moğolistan'da sürü sahipleri, Orta Asya'daki hayvancılık ve yarış atlarını izlemek için IoT Globalstar uydularını kullanıyor.

22 Ocak 2020'de Globalstar Europe Satellite Services, pahalı yarış atları da dahil olmak üzere atları izlemek için Moğolistan ve diğer Orta Asya ülkelerinde SmartOne C ve SPOT Trace uydularının konuşlandırıldığını duyurdu.

Şu anda 30.000'den fazla at Moğolistan'da uydu destekli 1.000 IoT uydusu tarafından korunmakta ve bunların komşu bölgelerde denemeler yapılırken Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'da yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Atlar Moğolistan'daki günlük yaşamın bir parçasıdır ve at yarışı ülkedeki ana spordur. Bununla birlikte, seyrek nüfuslu bir ülkenin 4,5 milyon yarı vahşi atının serbest dolaşması hayvan hesaplarını tutmak isteyen sahipleri için ciddi bir sorundur. 

Spotter tarafından geliştirilen ilk uydua, en ekonomik ve verimli teknoloji olarak seçilen Globalstar SPOT Trace'ye dayanıyor ve ayrıca küçük boyutu IoT uydusuna entegrasyonu kolaylaştırıyor.

Bölgenin atlarının genellikle evden 50 km'den fazla yol almamasına rağmen, iyi bir mera bulmak için yüzlerce kilometre dolaştıkları bilinmektedir. Ayrıca şiddetli rüzgarlarda veya kasırgalardan kaçarken bazen birkaç ay kaybolabilirler. Bazıları asla sahiplerine geri dönmez, bu da hırsızlık olasılığını artırır.

Spotter'in kurucu ortağı ve CEO'su Enkh-Amgalan Ganbaatar, çeşitli pazar bölümlerini açıklıyor: “Yarış atlarını izleme gereksinimleri geleneksel atlardan farklı ve konuma bağlı. Yarış atı sahipleri, değerli atlarını yakından takip etmek istiyorlar, bu yüzden SPOT İzini saatlik olarak izleme yeteneğine değer veriyorlar. "

Her iki çözümden de faydalanan bir kullanıcı, her biri 30 attan sekiz sürünün sahibi olan Naranbilegt Sanzhaajav, aimaka Hentiya ve başarılı bir yetiştirici: “Gözcü izleme çözümleri atlarımı yönetme şeklimizi değiştirdi. Yarış atlarımı koruma ve çiftlik atlarımı ne kadar uzaklaşırlarsa bulsun bulabileceğimi bilme yeteneği yatırımımı korumama yardımcı oluyor ve bana paha biçilmez bir huzur veriyor. ”

Spotter LLC, uydu ağları ve Globalstar cihazlarını kullanarak at takibi için özelleştirilmiş bir çözüm sunmak üzere 2014 yılında kuruldu. O zamandan beri, Kazakistan, Moğolistan ve Kırgızistan gibi Orta Asya ülkelerindeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli izleme çözümlerinde uzmanlaşmıştır.

Kaynak: Centralasia, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?