banner39

Moğolistan göç yasasını değiştirdi

Moğolistan, uluslararası kuruluşların talebi üzerine vize süresini 90 günden 180 güne çekmeyi, bu değişiklikle birlikte vize ücretleri ve diğer masrafları da artırmayı düşünüyor.

Orta Asya 12.11.2019, 08:34 12.11.2019, 09:22
Moğolistan göç yasasını değiştirdi

Moğolistan Ulusal Hukuk Enstitüsü, 11 Kasım'da Ulan Batur’da Moğolistan Göç Hukuku’ndaki değişiklik taslağının kamuya açık bir tartışmasını yaptı. Değişiklik taslağıyla, vize verilmesinin kolaylaştırılması, yabancı turistleri bilgilendirmek için vize merkezleri oluşturulması, vize için belirlenen son sürelerin uluslararası standartlara uygun şekilde uzatılması ve genel vize politikasının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Moğolistan D. Tuvshintөr Göçmenlik Ajansı müdür yardımcısına göre, ajans, ülkede 30 günden çok ikamet eden 27.000 - 28.000'den fazla yabancı gezgin kaydetti.

Yabancı uyruklular, vizelerinin uzatılmaması veya ülke yasalarını ihlal etmekle suçlanmaları durumunda Moğolistan'dan sınırdışı edilmekle tehdit ediliyor. Bununla birlikte, bazı göçmenler, kontrolleri dışındaki koşullar nedeniyle -sağlık ve aile sorunlarının kurbanı olmak gibi- vizelerinin geçerlilik süresini aşıyorlar. Bu nedenle Moğolistan, uluslararası kuruluşların talebi üzerine vize süresini 90 günden 180 güne çekmeyi, bu değişiklikle birlikte vize ücretleri ve diğer masrafları da artırmayı düşünüyor.

Bu değişiklik taslağıyla ayrıca, Moğolistan'daki oteller kısa süreli vizelerle kalan yabancı vatandaşları kayıt altına alacak ve bilgilerini göçmenlik hizmetlerine aktaracak.

Moğolistan göç yasasında yapılan değişiklik taslağı süreci, Moğol polisinin 2 Kasım'da kara para aklama ile suçlanan toplam 759 Çin vatandaşını sınır dışı etmesinden sonra başladı. Göçmenlik Ajansı'na göre, bu Çin vatandaşları, pasaportlarında üç yıl boyunca ülkeye girmelerini engelleyen siyah işaretlerle sınır dışı edildiler. Ortak güvenlik operasyonları sırasında, Ulaanbaatar'daki dört otelde kalan Çin vatandaşları tutuklandı.

Kaynak: ca-news

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?