banner39

Moskova'da kaçırıldı, Buhara hapishanesinde bulundu

Moskova'da 24 Nisan'da kaçırıldığı yönünde ihbarda bulunulan Özbek Ekrem Rüstemov'un Buhara'da tutuklu olduğu açıklandı

Orta Asya 06.05.2015, 15:39 06.05.2015, 15:53
Moskova'da kaçırıldı, Buhara hapishanesinde bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın başkenti Moskova'da kaçırılan bir Özbek mülteci bir gün sonra Buhara Özbek istihbarat Merkezi’nde bulundu.

24 Nisanda Moskova’da kaçırıldığı ihbarı yapılan Özbek mülteci Ekrem Rüstemov’un Buhara cezaevinde tutuklu bulunduğu açıklandı. “Ozodlik” radyosu haberine göre Özbekistan güvenlik güçleri Ekrem Rüstemov’u dini içerikli broşürler dağıtarak devlet düzenini zorla devirmeye teşebbüs etmekle suçluyor.

Moskova’daki Özbek aktivistlere göre 25 yaşındaki Ekrem Rüstemov’un kaçırılması Özbekistan ve Rusya istihbarat kurumlarının ortaklaşa yaptığı bir operasyon.

Radyonun haberine göre İngiliz gazeteciler kısa bir süre önce Ekrem Rüstemov’un Moskova’daki hayatı hakkında bir film yapmıştı.

1989 yılında Buhara'da doğan Ekrem Rüstemov’un Arap asıllı olduğu ve Arap dilini mükemmel bildiği için Özbek gizli servislerinin ilgi alanında olduğu bildirildi. Rüstemov 24 Nisan’da Moskova’da bilinmeyen kişiler tarafından kaçırıldıktan sonra ondan bir daha haber alınamamıştı.

Rüstemov’un kaçırıldığını doğrulayan Moskova’daki "Sivil Yardım" örgütü lideri Bahrom Hamroev Ekrem’in Buhara’daki hapishanelerden birinde tutuklu bulunduğunun annesi tarafından da teyit edildiğini söyledi.

Özbek mültecinin avukatı ve "Sivil Yardım" örgütünün üyesi olan Illarion Vasilyev “Ozodlik” radyosuna Ekrem Rüstemov ile temas kurduklarını söyledi. Avukata göre Rüstemov’un Moskova’dan kaçırılmasında Rusya Federal istihbarat servisi FSB’nin de parmağı var.

Daha önce aynı şekilde Moskova’dan kaçırılan Özbek mülteci Cavliddin Ganiyev’in Özbekistan hapishanesinde gördüğü işkenceler sonucunda öldürüldüğü haber verilmişti.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?