banner39

banner35

Muhaliflerden arındırılmış Türkmenistan seçimleri ay sonunda

Türkmenistan’da muhaliflerden arındırılmış meclis ve yerel seçimlerin 21 Ağustos'ta yapılacağı açıklandı.

Orta Asya 10.08.2016, 13:30 10.08.2016, 13:30
Muhaliflerden arındırılmış Türkmenistan seçimleri ay sonunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan seçimler ve halkoylaması Merkez Komisyonu Halk Meclisi ve yerel yönetimler temsilcileri seçimlerinin 21 Ağustos'ta yapılacağını açıkladı.

Haberde seçim komisyonları verimliliğini artırmak amacıyla Türkmenistan Seçim Kanunu'na göre seminerler düzenlendiği de bildirildi.

Ağustos seçimleri için ülke genelinde 359 seçim bölgesi oluşturulduğu bildirildi. 11 Ağustos tarihinde tüm seçim bölgelerinde erken oy kullanma süreci başlayacaktır.

Türkmenistan seçimler ve halkoylaması Merkez Komisyonu erken oy kullanma takvimi ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Bu seçim işlemi, uzun bir yolculuk ya da tatile çıkan vatandaşlar ve herhangi bir nedenden dolayı seçim günü oy vermeye katılamayacaklar için öngörüldü” denildi.

Seçim kampanyası siyasi partilerin, kamu kurum ve adayların kendilerinden oluşan ulusal gözlemcileri tarafından gözlemlenecek.

Uluslararası uzmanlar ve Türkmen muhaliflere göre Gurbanguli Berdimuhamedov’un, siyasi muhalifleri tamamen devre dışı bırakan dikta rejimi şartlarında yapılan bu seçimlerin hiçbir anlamı yok.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?