banner39

Nazarbayev, başörtüsüne karşıymış

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, başörtüsüne kesinlikle karşı olduğunu bildirdi.

Orta Asya 11.03.2011, 15:31 11.03.2011, 17:31
Nazarbayev, başörtüsüne karşıymış

Mezgil İşatov-Dünya Bülteni/ Bişkek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, gençlerin başörtüsü takmasına kesinlikle karşı olduğunu açıkladı.

Kazakistan Haber Ajansı, Nursultan Nazarbayev'in Türkistan şehir sakinleri ile olan görüşmesinde başörtüsüne karşı olduğunu belirttiğini bildirdi.

Nazarbayev "Ben başörtüye kesinlikle karşıyım. Özellikle öğrencilerin başörtü giymesi kabul edilemez. Bizim tarihimizde ve adetlerimizde  böyle bir şey yok" dedi

Nazarbayev konuşmasında İslam dinine saygı duyacağını ama kendi geleneklerinin gereklerini de yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Kazakistan'da başörtüsü konusu yıllardır tartışılıyor. Bir hafta önce okullarda başörtüsünün yasaklanması dolayısıyla miting düzenlenecekti fakat yasal engellerden dolayı miting yapılamadı.

Kazakistan'daki bazı İslami kanaat önderleri başörtüsü yasağının insan haklarına aykırı olduğunu devamlı belirtiyorlar.

Yorumlar (3)
KOKJAL 12 yıl önce
BENDE KARŞIYIM,KAZAKH HER ZAMAN KAZAKH BAŞKAYA BENZEMENİN BİR ANLAMI YOK.BİZ KENDİ KULTURUMUZE GORE İSLAMİYETİ YAŞARIZ VE ANLARIZ......
Haci 12 yıl önce
Galiba buda kasiniyor,bak digerlerinin sonuna.Ilhamdan sonra buna sira gelecek bunu unutmayin kardeslerim.Allah(c.c)`in hesabi yakin.Ozaman anlariz neyi sevip sevmedigini.Herzaman dedigimizi gene diyelim...Zalimler icin yasasin Cehennem.
Hasan Y 12 yıl önce
Eger Islam insanlara istedikleri gibi giyinme ozgurlugu vermiyorsa o zaman baskici olmuyor mu? Islam (yada Islami kesim) musluman insanlara ortunmeyi niye diretiyor? Nerede insan haklari? Bu sorularin cevaplari mantikli olarak verilmeden basortusune karsi olanlari da anlamaliyiz. Cunku her iki yaklasim da insan haklarina aykiri.
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?