banner39

banner35

Nazarbayev'in, Türkistan hayali

Kazak lider Nazarbayev Türkistan şehrini ülkenin en büyük cazibe merkezlerinden biri haline getireceğini söyledi

Orta Asya 05.11.2019, 09:10
Nazarbayev'in, Türkistan hayali

Kazakistan'ın Türkistan bölgesini ziyareti sırasında konuşan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, kent meydanında bir konsere katıldı. Bağımsızlık törenleri için düzenlenen programda konuşan Nazarbayev, burdaki konuşmasında Türkistan'ı ülkenin başkenti yapmak istediğini söyledi.

Nazarbayev, "Bağımsızlık kazandığından beri, Türkistan’ı ülkemizin merkezi olarak düşünüyorum. Ancak, bildiğiniz gibi, durum buna izin vermedi. Ve şimdi bu şehir, onu canlandırmak için çalışmaların sürdüğü bölgesel bir merkez haline geldi. Türkistan, Türk dünyasının beşiğidir. Kardeş Türk devletlerinin de bize yardımcı olacağına eminim ” dedi.

Ülkenin bütün bölgelerinin bu sürece katıldığını söyleyen Kazak lider açıklamasında, "İlk aşamada 175 tesiste inşaat yapılması planlanmaktadır. Bunlardan 102'si bu yıl başlatılacak. Planlanan tüm tesislerin inşaatının tamamlanmasının ardından turist hacminde bir artış bekliyoruz. Ayrıca, daha fazla iş yaratılacak. Tüm bunlar vatandaşlarımızın yaşam standartlarını olumlu yönde etkileyecektir ”dedi.

Türkistan , Kazakistan'ın güneyinde bir şehirdir. Kazakistan'ın en eski şehirlerinden biri. Shymkent'in 160 km kuzeybatısında, Kızılorda ve Taşkent arasındaki Taşkent Demiryolu üzerinde bulunmaktadır.

banner53
Yorumlar (6)
mahmut sevket koker 2 yıl önce
bolgeyi iyi bilen birisi olarak gayet iyi olacagını dusunuyorum ,bilge adama selam ve hurmetler.....
Ahmet Yüzyıl 2 yıl önce
Sayın Türk dünyasının bilge insani degerli insan Nazarbayev i saygıyla selamlarım.düsüncelerinin Türk dünyasına ışık tutacagina inancımda tamdır.canı gönüllen desteklememiz lazım.hayırlı olsun.saygılarımla.enbüyük arzumda bilge ve saygı deger insanlanlada kısa zamanda tanışmak.
Ünsal Aşkın 2 yıl önce
Sayın Nazarbayev'in fikirlerine çok kıymet veriyorum. Birleşik Türk
İskender 2 yıl önce
"Türkistan" diye bir kent yok iken.Türkiye'nin yardım karşılığında Kazakistan'ın bir kentinin,"Türkistan" diye yaftalanması.ne kadar ayıp bir şey
Ünsal Erkan 2 yıl önce
Kazakistanda Türkistan adlı bir şehir var ve çok çok eski bir şehir adı ile birlikte. Türkiye ile ilgisi yok bu şehrin. Saçmalıyorsun bilgisizliğinden.
ismail yetenek 2 yıl önce
iyi.işler çıkarıyor.biraz da başörtülülere toleranslı olsa..
-1
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?