banner39

Nazarbayev Polonya'ya Kafkas koridorunu önerdi

Kazakistan, Polonya ve Rusya ile taşımacılık alanında üçlü anlaşmanın oluşturulmasını, Kafkas koridorunun kullanılmasını önerdi

Orta Asya 23.08.2016, 16:57 23.08.2016, 17:16
Nazarbayev Polonya'ya Kafkas koridorunu önerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, Polonya ve Rusya ile taşımacılık alanında üçlü anlaşma oluşturulması ve Kafkas transit koridorunun kullanılmasını önerdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı basın ofisinden yapılan açıklamada, Polonya ziyareti kapsamında Polonya-Kazakistan iş forumuna katılan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in konuşmalarına yer verildi.

Nazabayev, yaptığı konuşmada, Kazakistan’da Polonya sermayeli 100’den fazla şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, “Polonya’nın onlarca büyük şirketinin iş birliği için ilgili olduğunu biliyoruz. Şu an Kazakistan’da Polonya sermayeli şirketlerin katılımıyla 100 milyon dolar değerinde 3 proje hayata geçiriliyor.” dedi.

Kazakistan’ın küçük ve orta boy işletmeciliği desteklediğine işaret eden Nazabayev, girişimcilere yardımcı olmak için elverişli iş koşullarını amaçlayan ulusal programlar uygulandığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan ile Polonya’nın transit taşımacılık potansiyelinin kullanılmasının önemine vurgu yaparak, Polonya ve Rusya ile üçlü anlaşma oluşturulması ve Kafkas transit koridorunun kullanılmasını önerdi.

BİR MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, burada yaptığı açıklamada, iki ülkenin ortak tarihe sahip olduğunu belirterek, "Polonya, Avrupa'daki en yakın ve önemli ortağımızdır. İki ülke arasında geleceğe yönelik karşılıklı çıkar alanları var." dedi.

Nazarbayev, "Orada toplam bedeli 1 milyar dolarlık ikili anlaşmaların imzalanması bekleniyor." şeklinde konuştu.

ÜLKEDE SÜRGÜN 40 BİN POLONYALI VAR

Nazarbayev, 80 yıl önce Kazakistan'a sürgün edilen 40 bin Polonyalının hala ülkede yaşadığını anımsatarak, "Bunlar ülkemizde yaşayan 130'dan fazla etnik temsilcileriyle aynı haklara sahip bizim vatandaşlarımızdır. Hükümet onlara her yönde destek sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?