banner39

Nazarbayev resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelecek

Kazakistan Dışişleri Bakanı ile Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü yaptıkları görüşmede Kazak lider Nazarbayev'in Türkiye'ye resmi bir ziyaret edeceği bildirildi

Orta Asya 20.04.2018, 09:44 20.04.2018, 10:03
Nazarbayev resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kazakistanlı mevkidaşının Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmede Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbaev’in Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacağı belirtildi.

Türk ve Kazak heyetleri ayrıca, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nursultan Nazarbaev’in başkanlık edeceği üst düzey stratejik işbirliği konseyi toplantısına hazırlandıklarnı açıkladılar.

İki ülke arasındaki en önemli işbirliği ulaşım, tarım, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve turizm alanında görülmektedir. İkili görüşmelerde Türkiye'nin Kazakistan'ın öncelikli yatırım ortağı olmaya devam ettiği belirtildi. İki ülkenin ortak "Yeni Sinerji" ekonomik programı uygulaması sayesinde Türk yatırımcıların katılımıyla Kazakistan’da 1.4 milyar dolar tutarında 32 proje gerçekleştirildi. 

2017 yılında, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu bir önceki yıla göre yüzde 28 oranında artarak 1,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?