banner39

banner35

Nazarbayev serbest ekonomik bölge istedi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Orta Asya ülkeleri arasında bir serbest ekonomik bölge kurulması gerektiğini söyledi

Orta Asya 03.03.2012, 12:18 03.03.2012, 12:18
Nazarbayev serbest ekonomik bölge istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Orta Asya ülkelerinin ekonomik birlikteliğinin önemine vurgu yaparak ''Orta Asya ülkeleri arasında bir serbest ekonomik bölge kurulmalı'' dedi.

Kazakistan'da bulunan akredite yabancı misyon temsilcileri ile bir araya gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bölge ülkelerinin ekonomik entegrasyonunun dünya ekonomisinin gelişimine de önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Orta Asya ülkeleri ile ekonomik entegrasyona her zaman destek verdiklerini anlatan Nazarbayev, Orta Asya ülkelerinin dünyanın küresel merkezlerinden biri olduğunu, her ülkenin mevcut karayolu ve demiryolu ağını devreye sokması ile bölgeden çıkan petrol ve gazın Avrupa ülkelerine daha rahat sevk edilebileceğini vurguladı.

Nazarbayev, G-8 ve G-20 gibi ekonomisi gelişmiş ülkeler arasında kurulan birlikteliklerin küresel ekonomik sorunlara cevap veremediğini, bunun yerine bölgesel güçleri ve nüfus yapılarının da dikkate alınarak ''G-Global''in kurulması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Nazarbayev, BM bünyesinde kurulmasını teklif ettiği G-Global'in ekonomik krizlerle mücadele ve çözüm üretme adına önemli çalışmalar yapabileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?