Nazarbayev veliahdını açıkladı

Kazakistan basını, ülkenin Devlet Başkanı Nazarbayev’in kendinden sonraki gelecek ismi Putin’e söylediğini yazdı

Nazarbayev veliahdını açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Asya'nın en uzun devlet başkanı görevinde bulunan isimlerden biri olan Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev'in, kendisinden sonra gelecek ismi Rus mevkidaşı Vladimir Putin'e açıkladığı kaydedildi.

Kazak gazetesi Assandi Times'in haberine göre, Nazarbayev, Putin ile Soçi'de gayrıresmi bir ziyaret çerçevesinde bir araya gelerek, tatil köyünde iki ülke arasındaki işbirliği ile ilgili samimi bir ortamda görüştüğünü yazdı. Haberde, Nazarbayev kendinden sonraki devlet başkanının ismini Putin'e açıkladığı ve Rus liderin bu haberi memnuniyetle karşıladığı ileri sürüldü. Nazarbayev, Putin'e Kazakistan'ın bir sonraki devlet başkanı olarak kuzeni Samet Abiş'in adını verdiği iddia ediliyor.

Haberde Nazarbayev'in bu yılın sonunda mecliste bir açıklama yaparak görevden ayrılacak. İktidar'daki Nur Otan Partisi'nin Olağan Kurul toplantısına kadar Meclis Başkanı, Devlet başkanvekilliği yapacak.  İleri bir tarihte ise seçimler yapılarak yeni lider seçilecek.

Halan Devlet Güvenlik Komitesi'nde başkan yardımcılığı görevini yürüten Samet Abiş Kazakistan genç yaşına rağmen başarılı ve yetenekli bir siyasetçi olarak biliniyor.

35 yaşında ve 2 çocuk babası Abiş, Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi Akademisi mezunu. Abiş, daha önce Kazakistan Adalet Bakanlığı'nda üst düzey görevlerde bulundu.

Nazarbayev'in yaşının ilerlemesi ile basında zaman zaman "veliaht" konusu gündeme taşınıyor. Daha önce yapılan bir ankette, Nazarbayev'den sonra Devlet Başkanı olarak Kazakistan Milli İstihbarat Başkanı Nurtay Abdıkayev'i, eski başbakanlardan Karim Masimov, Nazarbayev'in damadı ve KAZENERGY Petrol ve Doğalgaz Kurumu Başkanı Timur Kulibayev ve Astana Valisi ve yine eski başbakanlardan İmangali Tasmagambetov en çok tercih edilen isimler arasında yer almıştı. Ankette  Nazarbayev'in kızı Dariğa Nazarbayeva'nın listede bulunmasına rağmen tercih edilmemesi dikkat çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 11:37
banner53
YORUM EKLE

banner39