Nazarbayev'den Kazakistan ekonomisine övgü

Nazarbayev, Kazakistan'da yatırımların hacminin 250 milyar doları aştığını söyledi

Nazarbayev'den Kazakistan ekonomisine övgü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’da Akmola ili yetkilileri ile düzenlenen toplantıda konuşan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinde yatırımların hacminin 250 milyar doları aştığını söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı bağımsızlık yıllarında devletin istikrarlı bir ekonomik büyüme ve yüksek sosyal standartları sağladığına dikkat çekti.

Nursultan Nazarbayev, "Bugün, Kazakistan’da yatırımlar miktarı 250 milyar ABD dolarından fazladır. 1995 yılından bu yana, Kazakistan halkının geliri neredeyse 40 kat artmıştır. Ekonomik refahla nüfusun ortalama yaşı da 67'den 72'ye çıktı. Doğum oranı ise yüzde 60 büyüdü. Çocuklar için verilen yardım ise 7 kat arttı” dedi.

Kazak lider, ekonominin gelişmesinin ana kaynaklarından birinin tarım sektörünün geliştirilmesi olduğunu söyledi. Nazarbayev yaptığı açıklamada, "Sadece gıda sektörünün gelişmesi için 100'den fazla projelerin uygulanmasına 85 milyar tengeden fazla yatırım yapıldı. Son 15 yılda, 10 bini aşkın yeni traktörler ve başka tarım araçları satın alındı”dedi. Buna ek olarak, Nazarbaev bölgedeki turizm sektörünün geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35