banner39

Nazarbayev'in damadı hapishanede ölü bulundu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in damadı Rahat Aliyev Avustralya'da tutulduğu hapishanedeki hücresinde ölü olarak bulundu

Orta Asya 24.02.2015, 13:30 24.02.2015, 13:30
Nazarbayev'in damadı hapishanede ölü bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eski damadı Rahat Aliyev Avusturya'da tutulduğu hapishanede ölü olarak bulundu. Avusturyalı makamlar Rahat Aliyev'in intihar ettiğine inandıklarını ileri sürüyor. .

Avusturya'nın "Kurier" gazetesinde yer alan habere göre, Aliyev cezaevi koğuşunda boynundan asılmış durumda bulundu. Aliyev'in avukatı olayın intihar olduğundan emin olmadığını söyledi. Olaydan birkaç gün önce Rahat Aliyev üç kişilik koğuştan tek kişilik koğuşa nakledilmişti. Bu naklin ardından ölüm olayının gerçekleşmesinin şüphe uyandırdığı dile getiriliyor.

Rahat Aliyev Avusturya'da iki bankerin öldürülmesi suçlamasıyla hapse atılmıştı. 2007 yılında kaybolan Kazak asıllı Joldasom Timraliyev ve Aybar Hesenovun cesetleri 4 yıl sonra bulunmuştu. Bu iki kişinin öldürülmesiyle ilgili devam eden davada Rahat Aliyev Aralık 2014'te hüğküm giymişti.

Kazakistan lideri Nazarbayev 2008 yılında kendi damadı olan Aliyev'e darbe girişiminde bulunmaktan dolayı soruşturma açmıştı. Avusturya'da bulunan Aliyev'in iadesi için defalarca başvuruda bulunan Nazarbayev hükümeti, Avusturya makamlarından bir sonuç alamamıştı. 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?