banner39

banner35

Norveç'ten dönen Özbekler pişman

Özbek istihbaratı Norveç’ten dönen yedi vatandaşını son bir aydır hergün 10 saat sorguya çekiyor

Orta Asya 12.08.2016, 14:31 12.08.2016, 14:31
Norveç'ten dönen Özbekler pişman

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Milli Güvenlik Servisi (MHH), Norveç’ten ülkesine dönen yedi kişiyi sorgulamaya aldı.

Azadlık haber servisi, yurtdışından gelen Özbek vatandaşların son birkaç yıldır Norveç’te yasadışı çalışarak Özbekistan'daki yakınlarına para gönderdiklerini açıkladı.

MHH tarafından sorgulananlardan biri radyo programına katılarak kendisi ile beraber en az yedi kişinin son bir aydır her gün 8-10 saat sorguya çekildiğini söyledi. Radyoya konuşan Özbek vatandaş, sorgulananların tutuklanmadığını, ancak kendilerinin yurtdışında nerede yaşadıkları, ne iş yaptıkları, kimlerle görüştükleri ve memlekete nasıl para gönderdikleri hakkında defalarca sorguya çekildiklerini ifade etti.

Fransa’da yaşayan 'Orta Asya'da İnsan Hakları' grubu lideri Nadejda Atayeva, Özbek istihbaratının son iki-üç yıldır İskandinav ülkelerinden dönen vatandaşlarını daha fazla kontrol etmeye başladığını söyledi.

Norveç’te sığınmacı olarak yaşayan serbest gazeteci Dynakov ise, İskandinav ülkelerinin Özbek Müslümanlara sığınma hakkı tanımasının Taşkent hükümetinde endişeye neden olduğunu bildirdi.

Norveç Merkez Enstitüsü'nün resmi istatistik verilerine göre, ülkede Özbekistan'dan yaklaşık 600 göçmen bulunuyor. Ancak Norveç'te yasadışı yaşayan Özbek vatandaşlarının sayısı bundan çok daha fazla olduğu biliniyo.

2014 yılında, Norveç hükümeti altı Özbek mülteciyi Özbekistan'a geri göndermiş ve Kerimov dikta rejimi onları 'dini aşırılık' suçlamasıyla 12-13 yıl arası hapse mahkum etmişti.

Norveç hükümeti bu olaydan sonra Özbek mültecileri vatanlarına iade sürecini durdurmuştu.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?