Orta Asya dünyanın en rüşvetçi bölgesi ilan edildi

Guardian gazetesi, Orta Asya ülkelerinin Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası rüşvetin en yüksek olduğu ülkeler haline geldiğini öne sürdü

Orta Asya dünyanın en rüşvetçi bölgesi ilan edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı basını Orta Asya ülkelerindeki demokrasi ve insan hakları ile ilgili durumu "Sovyet sonrası rüyanın ölümü" olarak tanımlıyor.

Birleşik Krallığın Guardian gazetesinde "Demokrasiyi çaldılar: Onun ismi “Sovyet sonrası rüyanın ölümü" başlığıyla yayımlanan makalede Orta Asya ülkelerinde bağımsızlık sonraki 25 yılda ortaya çıkan sosyal durum analiz ediliyor.

Makalede bağımsızlık sürecinde beş Orta Asya ülkesinde devlet başkanlarının kademeli olarak ülkelerinde kendi otoriter rejimlerini kurdukları belirtildi.

Yazıda,“Tacikistan’da İmamali Rahman portreleri, Türkmenistan’da Gurbangury Berdimuhammedov altın heykeli cadde ve meydanları doldurmaya başladı. "Milli lider" olarak anılan Nursultan Nazarbayev'in ismi ise başkent Astana'ya verilmek istendi. Bu beş ülkenin hepsinde devlet yöneticilerinin aile üyeleri ve yakınları zengin oldular. Orta Asya dünyanın rüşvet ve yolsuzluk en yaygın bölgesidir. Ancak yabancı işadamları ve politikacılar buradaki kaynaklara erişebilmek için bölgedeki otokratik rejimlerin baskı dola uygulamalarına göz yumdular” denildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 15:36
YORUM EKLE

banner33

banner37