banner39

Orta Asya liderleri Chicago'da yok

Afganistan konusunun görüşüldüğü NATO Zirvesi'ne Afganistan'a komşu Orta Asya ülkeleri liderlerinin katılmaması dikkat çekti

Orta Asya 21.05.2012, 12:57 21.05.2012, 12:57
Orta Asya liderleri Chicago'da yok

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

NATO'nun Chicago'da Afganistan konusu ele alınan zirvesinde Afganistan'ın komşu  ülkeleri olan Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan devlet başkanları katılmadı.

ABD'nin Chicago eyaletinde düzenlenen zirvede 2014 yılında NATO askerlerinin Afganistan'dan çekilmesi ve sonrasının değerlendirildiği toplantıda Afganistan'a komşu ülke liderleri; Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev katılmadı.

NATO'dan zirve için davetiye alan liderler toplantıya ülkelerini dışişleri bakanlığı düzeyinde temsil etti. NATO Basın Ataşesi Benu Nimmo, Orta Asya ülkeleri devlet başkanlarının NATO zirvesine davet edildiğini belirterek, liderler ile beraber Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) Afganistan konusunun değerlendirmesinin planlandığını kaydetti.

Nimmo, "Orta Asya ülkeleri ile Afganistan'da barış ve istikrar için ortak çıkarlarımız bulunmaktadır. İSAF misyonu ile Afganistan operasyonlarında geçiş konusunda işbirliğimiz var." dedi.

Basın Ataşesi Nimmo söz konusu Orta Asya ülkeleri için 2014 sonrası da Afgansitan konusunda işbirliği içinde olacağını ümit ettiklerini kaydederek, "Ancak her ülke desteği konusunda fikirlerini yansıtacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen daha önce yaptığı açıklamada Chicago Zirvesi'ne Orta Asya ülkeleri temsilcilerinin davet ettiğini söylemişti. Rasmussen, "Biz Afganistan'ın komşuları olan bölge ülkelerini davet ediyoruz. Bu ülkeler transit merkezi olarak Afganistan için önem taşımaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?