banner39

Orta Asya ve Kafkaslar'da da gündem IŞİD

Orta Asya ve kafkasya ülkelerinde de IŞİD'in bölgedeki durumu ve yapılanması tartışılıyor

Orta Asya 03.11.2014, 17:06 03.11.2014, 17:06
Orta Asya ve Kafkaslar'da da gündem IŞİD

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

IŞİD’in Kafkasya ve Orta Asya devletleri hakkında yaptığı açıklamaların sosyal paylaşım sitelerinde yer almasından sonra bu ülkelerin basınında konuyla ilgili çok sayıda haber ve yorum yapılmaya başlandı.

Real Politik fonu başkanı siyasi uzman Serik Belgibay, IŞİD’in eskiden yapılanmaya başladığına dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Irak ve Suriye’de IŞİD aktif bir şekilde yapılanmağa başladı. Bu sorun Ortadoğu’da eskiden hazırlanmaya başlamış ve Saddam Hüseyin dönemine kadar uzanıyor. Saddam döneminde Şiiler üzerinde büyük baskı vardı. Şu anda ise durum çok değişti. Ortadoğu açısından savaş bir bakıma mezhep çatışmasına döndü” Rus uzman Rusya’da da IŞİD ve benzer örgütlerin aktif hale gelebileceğini öne sürdü.

Serik Belgibay, Kuzey Kafkasya’da IŞİD benzeri örgütlerin zaten bulunduğunu ve IŞİD’in bizzat bölgeye taşınmasının bu anlamda söz konusu olmayabileceğini bildirdi.

Siyasi uzman Rasul Cumali hem Rusya hem de diğer bölge ülkelerinin gerçek bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu ve bu tehlikenin her an sıcak çatışmaya dönüşebileceğini vurguladı. Cumali Orta Asya’da yaşanan eski çatışmalara dikkat çekerek ‘aşırı’ örgütlerin gücünün hafife alınmaması gerektiğinin altını çizdi ve şunları söyledi:

“Sınırlarımıza yakın bölgelerde sıcak çatışmalar yaşandı. Taliban’ın Afganistan’da aktif olduğu dönemde örgüt Orta Asya’ya sızmaya çalışmıştı. Taşkent’te yaşanan patlamalar, 2005 Andican olayları, 2011-2012 Kazakistan terör saldırıları da hatırlanabilir. Bunların tamamı bir halkanın parçaları ve hedef olarak Hilafetin kurulması olarak gösteriliyor.”

Cumali IŞİD ve benzeri örgütlerin Basra Körfezi’nin zengin devletleri tarafından desteklendiğini ve onların desteklerinin Suriye, Irak gibi ülkelerde sonuç vermeye başladığının altını çizdi. Dünyanın elli ülkesinin bu gibi örgütler içerisinde vatandaşlarının bulunduğuna dair hatırlatma yapan bölge analisti benzer olayların Özbekistan’da da yaşanabileceğini iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?