Özbek aktivist akıl hastanesine yatırılmak istendi

Özbek muhalif Rüstemov, polisler tarafından evinden alınarak psikiyatri kliniğine yatırılmak istendi

Özbek aktivist akıl hastanesine yatırılmak istendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da polis merkezine götürülen muhalif bir aktivist ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılmak istendi.

Ozodlik radyosunun haberine göre Özbek aktivist Şöhret Rüstemov 26 Haziran'da polis tarafından Taşkent’teki bir Psikiyatri Merkezine götürüldüğünü söyledi. Radyoya konuşan Rüstemov, önce polis merkezine götürüldüğünü, ardından savcıya götürüleceği belirtilerek psikiyatri merkezine götürüldüğü kaydetti.

Rüstemov’un ifadeleri şöyle:

“Sabah 09.00 gibi polisler evimize geldi. Benim savcılığa şikayet mektubu gönderdiğimi söylediler. Ben de mektup gönderdiğimi doğruladım. Polisler savcının konuyla ilgili benimle görüşmek istediğini ifade ettiler. Beni önce polis merkezine götürdüler. Sonra ‘sizi şehrin başsavcılığına götüreceğiz’ diyerek şehir psikiyatri merkezine götürdüler”

Özbek insan hakları savunucusu hastanede altı doktorun ruh sağlığını kontrol etmek istediğini ve bunun için şehir mahkemesinden karar çıkarıldığını aktardı. Ancak Rüstemov, kendisinin mahkemenin bu kararından haberi olmadığını ve karara şikayet hakkı olduğunu ifade ederek, orada Başsavcılık adına bu karara karşı şikayet mektubu yazdıktan sonra evine gitme izni verildiğini söyledi.

Aktivist Rüstemov, polislerin onu hastaneye götürmelerinin esas amacının kendisini toplumdan izole etmek olduğunu söyledi. Rüstemov, “Ben bugüne kadar sadece Cumhurbaşkanı idaresine 2000’den fazla şikayet mektubu gönderdim, ama hiçbirine cevap alamadım” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığının 2014 yılında yayınladığı dünyada insan hakları durumu hakkındaki raporunda Taşkent hükümetinin muhalifleri ve insan hakları savunucularını akıl hastanelerine zorla yerleştirdiği belirtilmişti.

İnsan hakları savunucuları Elena Urlayeva ve Cemşit Kerimov da daha önce Özbek hükümeti defalarca akıl ve ruh hastanelerine mecburi şekilde sevk edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39