banner15

Özbek aktivist Kırgızistan'a alınmadı

2010'da Özbek Kırgız çatışmasında Kırgızistan'ı suçlayan açıklamalar yapan Özbek aktivistin Bişkek'e girişine izin verilmedi

Özbek aktivist Kırgızistan'a alınmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan, Özbekistanlı insan hakları aktivisti Vesile İnayetova’ya ülkeye giriş izni vermedi. İnayetova, Bişkek Havalanı’ndan geri gönderildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vesile İnayetova, Kırgız yetkililerin kendisini iki ülke arasına nifak sokmakla suçladıklarını iddia ederek bu sebeple sınırdışı edildiğini söyledi.

Vesile İnayatova 2010 yılında Kırgızistan’ın güneyinde yaşanan Özbek-Kırgız çatışmalarından dolayı Kırgızistan hükümetine yönelttiği sert eleştiriler ve Taşkent’te konuyla ilgili düzenlediği protesto gösterisi ile biliniyor.  

Kırgız yetkiler bu memlekete insan hakları savunmacıları ile görüşmeye gelen Özbek muhalifi hava alanında 12 saat beklettikten sonra İstanbul’a gitmesine izin verdiler.

Kırgızistan eski ombudsmanı Tursunbek Akun ülkenin bu gibi uygulamalarla gittikçe demokrasiden uzaklaştığını savundu. Akun, “Bu devletimizin yeni politikası mı yoksa Kırgız istihbaratının oyunu mu, anlamış değilim” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 15:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48