banner39

banner35

Etnik Özbeklere Kazakistan'ın güneyinden kuzeyine geçmeleri önerildi

Kazakistan'ın en büyük siyasi partisinden ülkedeki Özbeklere ülkenin kuzeyine gitmeleri söylendi

Orta Asya 18.09.2019, 09:43 21.09.2019, 07:39
Etnik Özbeklere Kazakistan'ın güneyinden kuzeyine geçmeleri önerildi

Kazakistan'da yaşayan etnik Özbeklere ülkenin güneyinden kuzeye gitmeleri öneriliyor.

Kazakistan'ın en büyük siyasi partisi olan Demokratik Halk Partisinin Türkistan bölgesel şubesinden bir basın açıklaması yapıldı.

Türkiye’nin bölgesel bölgesel şubesinin birinci genel başkan yardımcısı Beisen Tazhibaev’in başkanlık ettiği bir savunuculuk grubu Karabulak köyünün sakinleriyle bir araya geldi. Toplantıda, Özbek diasporasına, Enbek programının uygulanmasında aktif rol almaya ve avantajlarından yararlanmaya çağırdı.

“Karabulak, ülkedeki en yoğun nüfuslu köy. Bölgede 60 binden fazla insan yaşıyor. Fakat bu yıl sadece bir aile buradan kuzeye taşındı. Proje, yetiştirilen mahsuller ve hayvancılık için yeniden yerleştirilmiş arazilerin sağlanmasını sağlamaktadır. Bölgemizde 400 binin üzerinde çalışkan Özbek yaşıyor, devlet nüfus programında aktif rol alırsa, iş ve barınma sağlanacak. Kuzey bölgeleri gelişecek. Pek çok sorun çözülebilir ”dedi.

Basın açıklaması, ilk kez Özbek etnik grubunun temsilcileri arasında büyük stratejik öneme sahip bir toplantının yapıldığını belirtiyor. Sonuç olarak, 52 aile kuzey bölgelerine taşınma arzusunu dile getirdi.

Kaynak: www.ca-news

Yorumlar (1)
İskender 3 yıl önce
"Türk"ismi ve coğrafyası sadece Anadolu'da vardır.Anadolu'nun dışında hiç bir yerde olmayan bir ismi uydurmak hem bilime hem de dürüstlüğe uygun değildir.Kazak,kazaktır ve dili KAZAKÇADIR.Kırgız,Kırgızdır ve dili KIRGIZCADIR.ÖZBEK'te böyle.Yanı sıra,bu onlarla aynı devlet çatısı altında yaşayan başta Ruslar olmak üzere onlarca etnin topluluklar vardır.Anadoludaki bazı vatandaşların kendilerini onlarla aynı soya dayandırmalarına bir şey denemez.Ancak kendilerini onlarla eşleştirenlerin dayanağı "Uzak doğulu" veya "Göçebe" unsurları olması gerekirken Anadolu'nun dışında hiç bir yerde olmayan "Türk" unsuruyla kendilerini onlarla aynı kefeye koymaları yanlıştır.
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?