Özbek imamlar: Pamuk toplamak vaciptir!

Pamuk hasadının başladığı bugünlerde Özbekistan'da bazı camilerde hükümetin zorunlu hasat kampanyasına katılmanın vacip olduğu söylendi

Özbek imamlar: Pamuk toplamak vaciptir!

Dünya Bülteni/ Haber MerkeziDünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da pamuk toplama çalışmalarının doruğa çıkan bu günlerde ülkede bulunan bazı camilerin imamları geçtiğimiz Cuma namazı sırasında Özbeklerin pamuk hasadına katılmasının vacip olduğu konusunda fetva verdi.

Özbekistan’ındaki iş yerlerinde, yüksek okullarda ve hatta camilerde pamuk tarlasında çalışmayı istemeyenlerden hükümetin zorla para topladığı da gelen bilgiler arasında.

Taşkent’teki Hazreti Ali camisi çalışanı imamların insanları pamuk hasadına katılma davetini doğruladı. Cami yetkilisi, imamların bu daveti Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi emriyle yaptığını  söyledi.

Özbekistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan insanlar da aynı haberi doğruladı. Ayrıca, bazı kırsal bölgelerde imamların kendileri dahi bizzat pamuk hasadı çalışmalarına katılıyor.

Uluslararası örgütler Taşkent hükümetini vatandaşlarını pamuk hasadı ve diğer ağır çalışmalara zorladığı için devamlı olarak eleştiriyor.

Cotton Campaign grubu ve insan hakları örgütleri, Özbek hükümetini pamuk hasadı sırasında insanları mecburi çalıştırmamaya davet ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35