banner39

Özbek lider: Beni aradılar ve uçağı vuracaklarını söylediler

Özbeskistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Suriye'den 156 vatandaşın iadesi hakkında yaptığı açıklamada, "Beni aradılar ve uçağa vuracaklarını söylediler" dedi.

Orta Asya 22.06.2019, 12:23
Özbek lider: Beni aradılar ve uçağı vuracaklarını söylediler

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev 21 Haziran Taşkent'teki Senato toplantısı sırasında, savaş bölgesinden 156 vatandaşın iadesi hakkında açıklamada bulundu.

Mirziyoyev'in açıklaması şu şekilde:

“Onları geri almak zordu. Onları zorlukla geri aldık. Oraya gönderdiğimiz uçağın yarısını dolduracak kadar insanın iade edilmesi gerekiyordu. Beni aradılar ve uçağın düşürüleceğini söylediler. Uçağa Azerbaycan’a iniş emrini vermek zorunda kaldım. Oraya kadınları ve çocukları almak için otobüsler gönderdik. 5 otobüsten sadece iki kişi geri döndü. Birçoğu alma konusunda başarısız oldu. Bu kadınlar neden oraya gitti? Sebebini kim biliyor? Bunca zamandır parlamentodan gelen teklifleri bekliyordum. Onlarla nasıl çalışılacağı konusunda bir teklif vermek gerekiyor. Şu ana kadar kimse bir şey teklif etmedi ” dedi.

Daha önce, Mayıs ayı sonunda Özbekistan makamlarının, Dobro'nun insani operasyon çerçevesinde, çoğu kadın ve çocuk olan Suriye, Irak'tan vatanlarına 156 Özbek'i iade aldıkları bildirildi.

Özbekistan’ın cumhurbaşkanlığı basın servisi, “Hükümet, ülkemizi terk etmiş ve zor bir yaşam süresi boyunca hayatta kalanları kandırarak bu insanlara tıbbi, psikolojik, maddi ve manevi yardım sağlanacaktır” dedi.

Kısa bir süre önce Özbek makamlarının Suriye'den dönen kadınlardan birine iki odalı bir daire sundukları belli oldu.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, ca-news

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?