banner39

Özbek lider İslam Medeniyetleri Merkezini ziyaret etti

Şevket Mirziyoyev, yapım aşamasında olan İslam Medeniyetleri Merkezini ziyaret etti

Orta Asya 20.11.2019, 18:14
Özbek lider İslam Medeniyetleri Merkezini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbekistan’ın İslam Medeniyeti Merkezi’ni ziyaret etti.

Neredeyse iki hektarlık bir alana üç katlı bir bina inşa edildi. Yapının ortasına oryantal tarzda bir kubbe inşa ediliyor, her iki tarafta da 34 metre yüksekliğinde portallar var. Merkez, 100 bine kadar el yazması koleksiyonu olan bir kütüphaneye ev sahipliği yaptı, bir bilgi ve kaynak merkezi, araştırma departmanları ve idari bina üçüncü katta yer alacak.

Başkanın da belirttiği gibi, İslam Medeniyeti Merkezi bu profildeki bilimsel kurumlar için temel dayanak olacaktır. Yerli ve yabancı uzmanlar bilimsel araştırmalara katılacak, ansiklopediler, etkinlikleri sonucunda popüler bilim koleksiyonları yayınlanacak, televizyon programları, filmler ve diğer materyaller hazırlanacak. Bu kompleks, Özbekistan Uluslararası İslam Akademisi öğretmenleri ve öğrencileri için bilgiyi güçlendirme yeri olacak.

Mirziyoyev yaptığı açıklamada, “Bu merkez insanlarımıza yüzyıllarca hizmet edecek, her bir desen tarihin bir parçası olacak. Bu nedenle tasarımı ve içeriği hem İslami hem de bilimsel bakış açısıyla iyice düşünülmeli, sadece bilgi edinmek için rahat bir ortam değil, aynı zamanda böyle bir atmosfer yaratmak için de gereklidir. Bu kalpleri heyecanlandıracak "dedi.

Dünyanın dört bir yanından dini şahsiyetlerin, İslam alimlerinin ve tarihçilerinin katılımıyla uluslararası bir konferans düzenlemenin, görüşlerinin incelenmesi ve önerilerin geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Kaynak: ca-news

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?