banner39

Özbek milyarder Usmanov'dan sel mağdurlarına 15 milyon dolar

Milyarder Alisher Usmanov Özbekistan ve Kazakistan'daki sel mağdurlarına 15 milyon dolar ayırdı

Orta Asya 10.05.2020, 22:25
Özbek milyarder Usmanov'dan sel mağdurlarına 15 milyon dolar

Özbek kökenli Rus milyarderi Alisher Usmanov, Syr Darya bölgesindeki selin sonuçlarını ortadan kaldırmak ve kurbanlara yardım etmek için Özbekistan'a 10 milyon dolar aktardı. Ayrıca Usmanov, Özbekistan'da bir barajdan muzdarip komşu Kazakistan halkına yardım etmek için 5 milyon dolar tahsis etti.

Usmanov Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev'e mektup yazarak, “Çocukluğum ve gençliğimi geçirdiğim ülkemdeki mevcut epidemiyolojik zorlukları kardeşlerimle paylaştığımda, Sardoba rezervuarında meydana gelen trajedi ve halkımızın bu onur ve cesaretle karşıladığı denemeler hakkında özel bir acı öğrendim. Yüce Rabbim kutsal Ramazan ayında beni yardıma ihtiyacı olanlara özel merhamet ve şefkat göstermefırsatı verdi. Her zaman omuz omuza duruyoruz ve hem sevinç anlarında, hem de sıkıntı ve zorluk zamanlarında birbirimizi destekliyoruz. İnsanlarımın kaderine kayıtsız kalamam ve mağdurlara yardım etmek, hayatlarını iyileştirmek ve hayatlarını iyileştirmek için mümkün değil, ancak 10 milyon dolar bağışlamak selin sonuçlarını ortadan kaldırmak için mümkün ”dedi.

Kazakistan'ın Türkistan bölgesindeki Akimat basın servisine göre, Alisher Usmanov, Kazakistan'ın Türkistan bölgesinin Maktaaral bölgesindeki sel nedeniyle 30.42 bin tahliye vatandaşına yardım etmek için 5.202 milyon $ aktardı.

Bölgenin Akim basın servisi olarak bu fonlar mağdur ailelerin 5202 hesaplarına aktarılacak.

Bu yılın Nisan ayında, Alisher Usmanov, ülkeye koronavirüsle mücadelede yardımcı olmak için “Özbekistan Mer-Shafkat wa Salomatlik” (“Özbekistan'ın Merhamet ve Sağlığı”) Kamu Fonuna 20 milyon dolar katkıda bulundu.

Kaynak: centralasia

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?