banner15

Özbek muhalif 21 yıl sonra serbest

Özbekistan bağımsızlığının önemli isimlerinden Kerimov muhalifi Murat Jurayev, 21 yıllık tutukluluğunun ardından serbest bırakıldı

Özbek muhalif 21 yıl sonra serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da 1994 yılından bu yana tutuklu bulunan ülkenin bağımsızlığının mimarlarından, Kerimov dikta rejimi muhalifi siyasetçi, eski milletvekili Murat Juraev serbest bırakıldı.

Ozodlik radyosu Murat Juraev’in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nın Semerkant'ta Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile bir araya gelmesinden 10 gün sonra serbest bırakıldığını haber verdi.

Özbek muhalif siyasetçi Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinin 1995’te verdiği karar ile anayasal düzeni ve hükümeti devirme girişimi suçlarından 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Daha sonra halk içinde ünlenen ve büyük ilgi gösterilen Murat Juraev’in cezası hapishane düzenine aykırı davrandığı gerekçesiyle beş kere uzatılmıştı.

Kerimov rejimi daha önce de ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un bu ülkeyi ziyaret etmesi üzerine ünlü şair ve muhalif Yusuf Jumaev’i serbest bırakmıştı.

Özbekistan’daki İslam Kerimov dikta rejimi dünyada siyasi ve dini muhalefete karşı uyguladığı acımasız siyaseti ile tanınıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 12:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35