banner39

Özbek muhaliflerin yakınları devlet televizyonuna dava açtı

Norveç'in iade ettiği Özbeklerin ydevlet televizyonunda eşcinsel ve radikal olarak klanse edilmesi üzerine yakınları dava açtı

Orta Asya 24.02.2015, 16:50 24.02.2015, 16:50
Özbek muhaliflerin yakınları devlet televizyonuna dava açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Norveç’te yakalanarak Özbekistan’a iade edilen muhalif Özbeklerin yakınları mahkeme karar vermeden radikallik ve eşcinsellikte suçlayan belgeseli gösterdiği için ülkenin devlet televizyon kanalına dava açtı.

Ülkenin başkenti Taşkent’teki Bağımsız İnsan Hakları grubu 24 Aralık 2014 tarihinde şehir mahkemesinin yurt dışından getirilen altı kişinin yalan suçlamalarla yargılanmasını kınadı. Grup, savcılığın dosyayı mahkemeye teslim etmeden Özbekistan televizyon kanalının bu insanlar hakkında “Hıyanet” adlı filmin gösterilmesini insan haklarının açık ihlali olarak değerlendirdi.

Özbekistan’da özellikle Müslümanlara karşı yalan suçlamalar yöneltiliyor. Suçlanmak istenenlerin evlerine, arabalarına silah ya da uyuşturucu maddeler konularak daha sonra bunların mahkemede delil olarak kullanılması yaygın uygulamaların başında geliyor.

Son zamanlarda yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Özbekistan’da 16 Müslüman’ın hapisten çıkarıldığı, bunun yanında yine 40 yakın Müslüman’ın hapse atıldığı da gelen haberler arasında.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?