banner15

Özbek tutuklular oy kullanacak

Özbekistan'da cumhurbaşkanı seçimlerinde ilk kez tutuklular da oy kullanabilecek

Özbek tutuklular oy kullanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da 4 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde ilk kez tutuklular da oy kullanabilecek.

Özbekistan İçişleri Bakanlığı İnsan Hakları ve Hukuki Destek Dairesi Başkanı İlham Turgunov, yaptığı açıklamada, ülkede ilk kez sorgu aşamasında olan ve gözaltında tutulan sanıkların da oy kullanabilmesi için koşulların yaratıldığını kaydederek, "Henüz mahkeme kararının okunmadığı sanıkların tutulduğu yerlerde, onların oy kullanabilmeleri için ülkede 11 adet sandık kuruldu." ifadesini kullandı.

Turgunov, sanıkların oy kullanabileceği sandıkların Aralık 2015'te ülkedeki seçim yasasında yapılan düzenlemeye uygun olarak kurulduğunu ifade ederek, ülkedeki mevcut yasalara göre, henüz mahkeme kararının kesinleşmediği sanıkların suçlu sayılmadığını ve bundan dolayı onların seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olduğunu dile getirdi.

Nüfusu yaklaşık 32 milyon olan Özbekistan'da 21,5 milyona yakın kayıtlı seçmen bulunurken, 4 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri için ülke genelinde 9 bin 378 sandık kuruldu.

Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi gördüğü hastanede 2 Eylül'de hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35