banner39

banner35

Özbek yetkiliden sakal mitingi: Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, Özbek'iz

Özbekistan'ın Andijan bölgesinde polisler bölge bölge gezip sakal bırakan gençleri ikna konuşmaları yapıyor

Orta Asya 09.10.2019, 11:56 09.10.2019, 12:43
Özbek yetkiliden sakal mitingi: Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, Özbek'iz

“Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, Özbek'iz. Atalarımızın geleneklerini yapalım. Allah kalbimizde ve ellerimizde olsun. Babamızın bırakmadığı sakalı bırakan bir çocuğa ya da toruna gülmeyelim. "

Shahrikhon bölgesinde (Andijan bölgesi) İçişleri Departmanı müfettişinin sesi, sakal tıraşı ile ilgili muhafazakar genç erkeklerle yaptığı konuşmada yankılandı. Ses kaydı, toplantı katılımcılarından biri tarafından sağlandı.

Açıklamaya göre, son günlerde Fergana'da Namangan ve Andijan illeri, İçişleri Bakanlığı öğretmenlerinin ve okulların dini ortamın iyileştirilmesi için katılımıyla önleyici toplantılar düzenliyor.

Sesi gönderenlere göre, toplantı Shahrikhan bölgesinde Kalacha'da yapıldı. Semtte 19 yaşlarında 20'den fazla sakallı genç başlarında geleneksel olmayan takkelerle camideki namazlara düzenli olarak katılıyorlar.

Toplantıya katılan dindar bir genç adama göre, erkekler bir saatlik açıklamadan sonra sakallarını tıraş ediyorlar.

Shahrikhon bölge yönetimi sözcüsü, 8 Ekim’de RFE / RL’ye muhafazakarlarla radikal arasında önleyici açıklayıcı çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Shahrikhon'dan ses kaydı, 4 Eylül'de "sakal karşıtı" etkinliklerin başlamasından bu yana sürecin nasıl gittiğini gösteren ilk ses belgesi.

Ses kaydı, Shahrikhon bölgesi polis departmanının müfettişinin kendisini Binbaşı Elmurod Ahmadaliev olarak tanımladığını ve muhafazakar dini gençleri sakallarını tıraş etmeye teşvik ettiğini gösteriyor.

Elmurod Akhmadaliev'e göre, sakal "60 yaş üstü açık tenli insanlar için kabul edilebilir."

"Biz İranlı değiliz"

Polis müfettişine göre, Araplar ve diğer insanların kıyafetleri Özbeklere örnek olamaz:

“Biz Türk değiliz, İranlı değiliz, biz Özbek'iz. Atalarımızın geleneğini yapalım. Allah kalbimizde ve ellerimizde olsun. Babamızın bırakmadığı sakalı bırakan bir çocuğa ya da toruna gülmeyelim. "

Ses kaydında 19 yaşındaki bir erkek olan, toplantıya katılanlara sakalı yasaklayan bir yasa olup olmadığını sordu.

19 yaşındaki belediye başkanı bu soruyu "kibirli" olarak nitelendirdi ve adama "Amcanı tanıyorum" dedi. Babanı biliyorum. Sorma. Odama girerseniz, size açıklayacağım ”dedi. Toplanda Kalacha belediye yönetiminin 47 sayılı kararına göre, şehirdeki gençlerin “telefonlarındaki ses kayıtlarını internete yüklememeleri ve internete bilgi göndermemeleri” gerektiğini söyledi.

Belge, "60 yaşın üzerinde olanların ve yaşlıların sakallarını tıraş etmemelerine izin verilebileceğini ve emekli yetişkinlerin Cuma namazına katılmaları gerektiğini" belirtiyor.

Toplantıya katılanlar arasında genç kadınlar başörtüsüne karşı başlatılan operasyona karşı tepki gösterdi.

Karara göre, ilçenin Klaka'daki tek Salman Fars Pers camisi, bölgedeki dini arka planın azaltılmasından sorumlu.

Belge ayrıca, Shakhrikhan bölgesinde türban takan kadınların ve kızların, aileleri ile de mahallelerde oluşturulan komitelerde çalışma yapıldığını belirtiyor.

Yazarlar ve programcılar, türban takmaya yatkın aileleri ziyaret ediyor ve düğünlerde dini arka planı azaltmak için önleyici tedbirler alıyorlar.

Fergana bölgesi valisi Shukhrat Ganiev, 29 Eylül tarihli ses kayıtları toplantısında, görev gücünün bölgede sakal bırakanlar ve başörtüsü takanlarla ilgili katı önlemler almak zorunda kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı tarafından dini ve eğitimsel faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alındığı söyleniyor.

Kaynak: Ozodlik

Yorumlar (6)
avni 3 yıl önce
Çin ve Rusya adamları sağlam asimile etmiş, biz türk değiliz iranlı değiliz derken halis mulis çinliyiz rusuz demek istiyorlar heralde. Çinin uygur türklerine yaptığı baskıları bunlar da kendi sakallı halkına yapmaya kalkarsa şaşırmayın.
Turgay Candaş 3 yıl önce
Oralarda tedbir elde tutulmaz ise orası çok tehlikelidir,devleti tanımaz onlar, sıkıntı büyük olur onları dinci liderleri Afganistan da yaşıyor,o tarafa kaçtılar,beter sonuçları göze almaz Ozbekistan devleti,
Turan turk 3 yıl önce
Biz ne İran ne turkuz diyor ama yarın birgün diğer ülkeler tarafından sıkıştırılır ulkeaine baskı uapildiginda hatta ülkesinde savaş çıktığında ilk kacacahi ülke Türkiye veye ilk el uzatacak olan ülke de Türkiye.kendisini türk olarak görmesin bizde ozbekleri türk olarak görmüyoruz saten.turk şerefli bir millettir.
İskender 3 yıl önce
TÜRK" = "GÖÇEBE" tanımlaması doğrultusunda her ne kadar,Özbekler de "GÖÇEBE" ise de,tüm göçebeler farklı etnik topluluklara mensup olmaları nedeniyle elbette her göçebe Özbeklerle aynı etnik topluluğa mensup olamaz. Bu doğrultuda,Türkiye'ye yerleşmiş Uzak Doğu göçebesi vatandaşlarımızın da hepsi aynı etnik topluluktan değildirler. Yanı sıra,ilk defa "Türk" ismi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren bir devlet ismi olmuştur(İlber ORTAYLI'nın Tokatta 3.Ki,tap fuarında yaptığı açıklama)
Osman K. 3 yıl önce
Neymiş. Özbek ler Türk değilmiş. Ben söylemiyorum. Özbek yöneticiler söylüyor.
Hayır.. 3 yıl önce
Hayır sizde türk etnik kimliği belirgin bir şekilde var...!!!avni adlı kullanıcıya aynen katılıyorum.
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?