banner39

Özbekistan'da geçici ikâmet ihlaleri ile ilgili yeni karar

Özbek lider Şevket Mirziyoyev, yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme konusunda yeni bir karara imza attı

Orta Asya 08.11.2019, 17:12
Özbekistan'da geçici ikâmet ihlaleri ile ilgili yeni karar

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, “Yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme doğrultusunda yapılan kanun değişiklikleri”ni içeren kanun taslağını imzaladı.

Bu kanun değişikliği öncesinde ikamet kurallarını ihlal eden yabancı vatandaşlara, Özbekistan Ceza Kanunu’nun 224. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile yabancılara verilecek cezalar hafifletiliyor ve cezai sorumluluğu ortadan kaldırıyor.

Özbekistan’da ikamet koşullarını bir kez dahi ihlal eden yabancılara 50 ile 100 asgari ücret tutarında ceza ödetilirken, değiştirilen kanunla birlikte bu durum 5 ile 10 asgari ücret seviyesine indirildi.

Daha öncesinde Özbekistan, Orta Asya’da girilmesi en zor ülkelerden biriydi. Yabancıların, turistlerin 3 gün içerisinde yerel polise kayıt yaptırması gerekiyordu. Ayrıca yakın akrabaları veya arkadaşları olsa dahi yabancıların, Özbekistan’da yaşayan kişilerin adresleri ile kayıt yaptırması da yasaktı.

Geçen yaz ülkeye gelen kişilere, “e-Mehmon” sistemi ile elektronik kayıt imkanı tanındı ve koşullar hafifletildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?