banner39

Özbekistan'da hükümlüler bu seçimlerde ilk kez oy kullandılar

Özbekistan lideri Mirziyoyev’in cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılacak ilk genel seçimlerde, 3.619 hükümlü kişi seçmen listesine dahil edildi

Orta Asya 23.12.2019, 14:11
Özbekistan'da hükümlüler bu seçimlerde ilk kez oy kullandılar

Özbekistan'da Şevket Mirziyoyev’in cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılacak ilk genel seçimlerde, parlamentonun alt kanadı Yasama Meclisi ile yerel belediye meclisleri üyelerini belirlemek için düzenlenen seçimlerde ilk kez hükümlüler de oy kullandı.

İçişleri Bakanı Pulat Babadjanov Taşkent'te düzenlediği basın toplantısında, koloni ve yerleşim kolonilerinde ceza veren 1.344 ve yargılama öncesi gözaltı merkezlerinde 2.275 kişi olmak üzere toplam 3.619 kişi seçmen listesine dahil edildi. Bu yerlerde oy kullanma imkanı için 25 oy kullanma istasyonu oluşturuldu. Mahkumların oy kullanmasına ilişkin gözlemde altı uluslararası gözlemcinin yer aldığı bildirildi.

Mirziyoyev, “Özbekistan Cumhuriyeti'nin bazı seçimlerde mevzuatın iyileştirilmesi ile ilgili Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması ve Eklenmesi Hakkında Kanun” imzaladı.

Seçimlerde oy kullanma hakkı sadece büyük bir tehlike oluşturmayan ve daha az ciddi suçlar işleyen vatandaşlara verildi.

Kaynak: ca-news

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?