banner39

Özbekistan'da koronavirüs fetvası yayınlandı

Özbekistan Müslüman ofisi ülkede görülen koronavirüs vakalarının artmasına önlem olarak bir dizi fetva yayınladı

Orta Asya 17.03.2020, 08:50
Özbekistan'da koronavirüs fetvası yayınlandı

Özbekistan Müslümanları Ofisi, cumhuriyet Müslümanlarını cemaat namazlarına katılmamaya teşvik eden bir dizi fetva çıkardı. Bu fetva ülkede koronavirüs enfeksiyonları görüldükten sonra geldi.

16 Mart'ta Özbekistan'da 6 teyit edilmiş vaka bildirildi.

Özbekistan Müslüman Kurulu, Müslümanları koronavirüsün yayılmasını önlemek için tüm önlemleri almaları konusunda uyardı:

1. Ülkedeki epidemiyolojik durum dengelenene kadar Müslümanlar Cuma namazını evde kılmalıdır. Evde beş günlük namaza devam edilmelidir.
2. Cenaze namazları evde ölenlerin yakın akrabalarının huzurunda yapılmalıdır.
3. Belirli zamanlarda camilerde namaz kılmaya devam edin.
4. Müslümanlar mümkün olduğunca hastalığın yayılmasını önlemeye katkıda bulunmalıdır.
5. Her Müslüman bu hastalığı önlemek için Allah'a içtenlikle dua etmelidir.
6. Her Müslümanın, dinimizin öngördüğü gibi, enfeksiyonu önlemek için Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerine uyması gerekmektedir.
7. Sağlık Bakanlığı tarafından önerildiği üzere, karantina döneminde camilerin hijyen yerlerinde dezenfeksiyon yapılması gerekmektedir.
8. Bu tür acil durumlarda, dinimizin gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların maliyetini makul olmayan bir şekilde arttırması, yapay bir sıkıntı yaratması ve nüfus arasında söylentiler yayması ve panik ekilmesi kabul edilemez.

Özbekistan'ın Müslüman Kurulu, bu fetvanın Müslüman ve koronavirüsün keşfedildiği diğer ülkelerdeki dünya İslami örgütlerinin ve bilim adamlarının fetvaları temelinde kabul edildiğini belirtti.

Kaynak. centralasia, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?