banner39

Özbekistan'da Ölümsüz Alay yürüyüşü iptal edildi

Özbekistan'da Hatır ve Onur Günü olarak geçen 9 Mayıs tarihinde beklenen yürüyüşün yapılmayacağı açıklandı

Orta Asya 08.05.2019, 13:13
Özbekistan'da Ölümsüz Alay yürüyüşü iptal edildi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bu yıl 9 Mayıs Zafer Bayramı nedeniyle yapılması planlanan  Ölümsüz Alay yürüyüşü iptal edildi.

Şehir idaresinin resmi sitesinde “ 9 Mayıs'ta, Kardeş Mezarları kompleksinden Mustakillik Meydanı'ndaki Ebedi Ateşe kadar gerçekleşecek olan Ölümsüz Alay yürüyüşünün kentimizde gerçekleşeceği konusunda yanlış bilgiler yayılmakta. Yürüyüşü hiçbir organizatör üstlenmedi, rota ile ilgili koordine yapılmadı ve çok sayıda insanın kaldırımlarda yürüdüğü etkinlikte, organizasyonsuzluk diğer vatandaşlarımız ve şehir misafirleri için rahatsızlık yaratacaktır " denildi.

9 Mayıs günü saat 10.00’da Kardeş Mezarları kompleksinde Hafıza ve Onur Günü’ne yönelik bir etkinlik düzenleneceğini belirtildi. "Etkinliğe herkes, katılabilir ve İkinci Dünya Savaşı'nda cephede ölen kahramanlara saygı gösterebilir. Ayrıca bu gün, Mustakillik Meydanı'ndaki Kederli Anne Anıtı ve Ebedi Alev'in dibine çiçek açıp çiçek bırakabilirsiniz." denildi.

Raporda, "Kolluk kuvvetleri, olayların organize ve olaysız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için tüm önlemleri alacaktır" diyor.

9 Mayıs Zafer Günü, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Almanya'nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı, Sovyetler Birliği tarafından ilan edilen ve kutlanan en önemli gündür. Özbekistan'da 9 Mayıs Hatır ve Onur Günü olarak geçiyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?