banner39

Özbekistan'dan bireysel silahlanmaya izin

Özbekistan’da, kendini savunma amaçlı bireysel silahlanmaya izin veren yasa onaylandı

Orta Asya 22.06.2019, 13:00
Özbekistan'dan bireysel silahlanmaya izin

Özbekistan meclisinde 21 Haziran'da gerçekleşen genel oturumda, silahların sınıflandırılması, depolanması ve kullanımını düzenleyen Silahlar Yasası onaylandı. Kanunlarla kabul edilen silahlar sivil, resmi ve askeri olarak bölündü..

Yasaya göre, tüzel kişilik çalışanları, mülklerini korumak için kurumların kendilerine tahsis ettiği silahlarını kullanabilir. Savunma Bakanlıkları, İçişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Servisi ve diğer benzeri yapılarda savaş operasyonları ve hizmet görevlerinin yerine getirilmesi için tasarlanan silahlar özel hayatta da kullanılacak.

Yasalara göre, sivil silahların halka açık etkinlikler sırasında, halka açık yerlerde ve ayrıca alkollü, uyuşturucu veya başka bir sarhoşluk oluşturan mekanlarda kullanılması yasak.

Sivil ve hizmet silahları satın alma izni Ulusal Muhafızların organları tarafından düzenlenecek.

Özbekistan kanunlarına göre 18 yaşından itibaren spor silahı ve kendini savunma silahı, 21 yaşından itibaren av tüfeği satın alınabiliyor.

Devralımdan sonraki 10 gün içinde, sivil ve hizmet silahları Ulusal Muhafızlara kaydedilmelidir. Silah bulundurma ve taşıma izni üç yıl geçerlidir.

Bir silah satın alma izni almak için vatandaşın başvuru yapmasının ardından, pasaport, silahların güvenli kullanımı ile ilgili kuralların bilgisini test etme sertifikası, tıbbi sertifika, başvuruyu dikkate almak için ücret ödemesini yaptığına dair makbuzu vermesi gerekir. Bir av silahı satın almak için, bir av kimliği göstermeniz ve bir sporcu kimliği göstermeniz gerekir.

Silah alımı, kasıtlı bir suç işlemekten mahkum olan, bir ceza davasında yargılanan, kalıcı bir ikamet yerine ya da silah saklamak için uygun şartlara sahip olmayan ve defalarca suç işlemek için idari sorumluluğa tabi tutulanlara verilmeyecek.

Görünür hamilelik belirtileri olan kadınlara, görünürde sakatlık belirtileri olan, yaşları belli veya bilinmeyen küçüklere karşı sivil ve hizmet silahlarının kullanılması yasaktır. İstisnalar silahlı direniş veya saldırı olaylarıdır.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?