banner39

Özbekistan'dan tarihi adım: Rusçayı terk ettiler

Senelerdir Rusça konuşup Rusça yazan Özbekistan bundan böyle Türkçe konuşup Türkçe yazacak. Haberi AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal Twitter hesabından verdi.

Orta Asya 27.07.2021, 01:16
Özbekistan'dan tarihi adım: Rusçayı terk ettiler

Türkiye'nin kardeş ülkesi Özbekistan, Rusça olan resmi dilini Türkçe olarak değiştirdi. Konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım yapan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ve Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, "Kardeş Özbekistan’ı Tebrik ederiz" ifadelerini kullandı.

Bir süredir resmi dilini değiştirmeye hazırlanan Özbekistan yönetimi, anayasaya uygun şekilde çalışmalarını tamamladı.

Ülkede Türk lehçelerinden birisi olan 'Özbekçe' en çok konuşulan dil olmasına rağmen, resmi dil olarak kabul edilen Rusçanın ardından ikinci dil olarak kullanılıyordu.

Özbekistan'dan Rusya'ya "iç işlerine müdahale" suçlaması

Geçtiğimiz yıl hazırlıklarına başlanan karar öncesi açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Özbeklerin Özbekistan toplumunda 'azınlık' statüsünde olduğunu belirtmişti.

Moskova yönetimi ayrıca, eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Özbekistan'ı tarih, zaman ve ikili ilişkilerin kalitesine tam karşılık olarak Rusça'nın resmi kullanımını korumaya çağırmıştı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya verdiği yanıtta, Moskova yönetiminin ülkenin iç işlerine müdahale ettiğini vurgulamıştı.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?