banner39

Özbekistan girişimcilere mikrofon uzattı

Taşkent'te ilk defa 5 bin girişimciye açık konuşma fırsatı verildi

Orta Asya 01.11.2016, 12:33 01.11.2016, 12:33
Özbekistan girişimcilere mikrofon uzattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’ın yeni yönetimi İslam Kerimov döneminde dibe vuran ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmak için işadamları ve girişimcilere yol açmanın yollarını arıyor.

Konuya özel ilgi gösteren Taşken şehir belediye başkanlığı 28 Ekimde 5 bin girişimcinin katılımıyla bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Başsavcılık, Devlet Vergi ve Gümrük Komiteleri, Adalet ve İçişleri Bakanlığının üst düzey yetkililerinin yanı sıra Girişimciler ve İşadamları Hareketi olarak bilinen Liberal Demokrat Parti temsilcileri katıldı.

Toplantıya katılan 38 yaşındaki bir girişimci ilk defa 5 bin işadamına direkt olarak devletin üst düzey yetkililerine sektördeki sorunları anlatma fırsatı verildiğini radyoya anlattı.

Katılımcı radyoya yaptığı açıklamada, “Taşkent Belediye Başkanı önce bize istediklerimi yazılı olarak göndermemizi istedi. Ama girişimciler toplantının direkt konuşmalar şeklinde yapılmasını istedi. Bundan sonra salonun iki tarafına da mikrofonlar yerleştirildi. Ve toplantıya katılanlar ard arda söz almaya, soru sormaya ve tekliflerini yetkililere iletmeye başladı…” dedi.

Toplantı katılımcıları, girişimcileri ilgilendiren ana konulardan birinin vergi yükünün azaltılması olduğunu paylaştı.

Ancak Devlet Vergi idaresi başkanı Parpiev, iş adamlarını vergi kaçakçılığı ile suçlayarak Başsavcılıktan bazı iş yerlerinin vergi dosyalarının yeniden incelenmesini istediğini belirtti.

Bazı iş adamları ise Özbekistan’da yasa dışı olarak uygulanan döviz kara borsasından şikayet etti. Bu uygulamanın girişimciler önündeki ana engellerden biri olduğunu belirtti.

Toplantıya katılmak isteyen girişimcilerin sayısının 8 binden fazla olduğu, bu yüzden salona sığmayan katılımcılar için başka salonlara video konferans sistemi kurulduğu bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?