banner39

Özbekistan İslami Hareketi'nin lideri öldürüldü

El Kaide ile yakından bağlantılı olduğu iddia edilen Özbekistan İslami Hareketi'nin lideri Adil Osman'ın öldürüldüğü açıklandı

Orta Asya 04.08.2012, 15:16 04.08.2012, 15:16
Özbekistan İslami Hareketi'nin lideri öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El Kaide ile yakın bağlantılı Özbekistan İslami Hareketi (ÖİH) örgütünün lideri Adil Osman'ın öldürüldüğü bildirildi.

Özbekistan İslami Hareketi sözcüsü Yahya Hikmeti, Özbekçe yayın yapan örgütle bağlantılı bir internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada, örgütün eski kurucu lideri Tahir Yoldaş'ın Ağustos 2009'da öldürülmesinin ardından, hareketin liderliğine tayın edilen Adil Osman'ın öldürüldüğünü kaydetti.

Hikmeti, Yoldaş'ın aynı zamanda damadı olan Osman'ın ne zaman ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili açıklama yapmadı. Hikmeti, örgüt üyelerinin oybirliğiyle Osman Gazi'yi hareketin yeni lideri olarak ilan ettiklerini belirtti.

ABD ve AB ülkeleri dahil dünyanın bir çok ülkesinde faaliyeti yasaklanan Özbekistan İslami Hareketi, 1990'lı yılların başlarında Özbekistan'ın Fergana Vadisi'ndeki Namangan kentinde hükümete muhalif Tahir Yoldaşev ve 1980'lı yıllarda Afganistan'da bulunan eski Sovyet ordusunda komando olarak görev yapan Cuma Haciyev tarafından kuruldu.

Esas amaçları arasında silahlı mücadele yoluyla ülkedeki rejimi devirerek yerine İslam devleti kurmak olan Özbekistan İslami Hareketi, 1990'lı yıllarda konuşlandıkları Tacikistan ve Afganistan'da yapılandı.

Terörle mücadele uzmanları, hareketin son yıllarda büyük kayıplar verdiğini dile getirirken, örgütün faaliyet alanının, son yıllarda sığındıkları Pakistan ve Afganistan'ın bazı bölgeleriyle sınırlı kaldığını vurguluyor. Uzmanlar, hareketin giderek güç kaybettiğini ve örgüt üyeleri sayısında azalmaların olduğunu belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü