Özbekistan Rusya'dan ticaret kısıtlamalarının kaldırmasını istedi

Özbek yetkililer ülkelerine AB ve Ukrayna'dan gelen mallar üzerindeki Rusya'nın ticari kısıtlamalarının kaldırmasını istedi

Özbekistan Rusya'dan ticaret kısıtlamalarının kaldırmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı yardımcısı Shavkat Tulyaganov bir açıklama yaparak ülkesinin Rusya’dan ticaret ve transit alanlarında kısıtlamalarının kaldırmasını istediğini söyledi.

Özbek yetkililer, Rus yasalarındaki 0yurtdışında üretilen hafif sanayi ürünlerinin Rusya ihtiyaçlarına göre sınırlandırılmasının iptal edilmesini istiyor. Özbekistan bu sınırlamanın Bağımsız Devletler Toğluluğu içinde serbest ticaret bölgesi anlaşmasının ihlali olduğunu savunuyor.

Özbek yetkili Shavkat Tulyaganov "Biz Rusya'da kamu kurumları tarafından düzenlenen ihalelere aktif katılmak istiyoruz” dedi.

Tulyaganov, Rusya’daki bu yasal düzenlemelerin, Avrupa Birliği ve Ukrayna’dan Rusya üzerinden gönderilen ithal ürünlerinin Özbekistan’a ulaşmasını engellendiğini belirterek, “Biz bu ürünlerin engelsiz ülkemize geçişini sağlanmasını istiyoruz" dedi.

Tulyaganov, bunun yanında Özbekistan bu ülkede üretilen arabaların Rusya merkezi ve yerel yönetimlerin ihtiyaçları için satın alınmasını da istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 17:45
YORUM EKLE

banner33

banner37