banner39

Özbekistan seçimlerinde zorunlu üyelik

Semerkant’ta tıp çalışanları zorla iktidar partisine üye yapılıyor

Orta Asya 04.11.2016, 12:50 04.11.2016, 12:50
Özbekistan seçimlerinde zorunlu üyelik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Girişimciler ve İşadamların siyasi kurumu olarak görülen iktidardaki Liberal Demokrat Partisi (LDP)'nin, Semerkand sağlık çalışanlarını zorla üye yaptığı bildirildi.

LDP, 4 Aralık'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Şevket Mirzieyaev’i aday olarak göstererek kendi üyelerinden adayına destek sayısını artırmak istiyor.

Azadlık radyosuna açıklama yapan bir Semerkand Sağlık çalışanı,  zorunlu üyelik uygulamasından şikayet etti. Şehir tıp merkezinin birkaç üyesi, zorla üye yapma işleminin Semerkand Genel Tıp merkezi başkanı tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Sağlık çalışanları, LDP'nin zorunlu üye olanlara her ay maaşlarının yüzde 1'ini parti hesabına yatırma mecburiyetinde olduğunu söyledi.

Ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili hükümet yanlısı dört parti aday gösterdi. Eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde kurulan bu partilerin hepsi hükümet politikalarına destek veriyor.

Özbekistan’da hükümete muhalif olan partiler bulunmuyor. Yurt dışındaki muhalif partiler ve hareketlere seçimlere katılma imkanı yine tanınmadı.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?