banner39

Özbekistan Suriye'deki vatandaşları için 2'nci operasyona başlıyor

Özbekistan vatandaşlarını Suriye'den geri getirmek için ikinci bir operasyon hazırlıyor

Orta Asya 18.07.2019, 14:05
Özbekistan Suriye'deki vatandaşları için 2'nci operasyona başlıyor

Özbekistan, 177 vatandaşını Suriye'den geri getirmek üzere ikinci operasyona hazırlanıyor.

Haber Cabar.asia Savaş ve Barış Raporlama Enstitüsü'nün projesi tarafından rapor edildi.

Devlet Güvenlik Servisine göre Özbek vatandaşları, “Suriye'nin Haseke ilindeki El-Khol kampındalar. Onların kimlikleri çoktan belirlendi. Aralarında 48 kadın var, geri kalanlar çocuk, aralarında üç yetim var. ”

Daha önce 30 Mayıs'ta 156 Özbek kadınının ve çocuğunun, “Mehr” operasyonunun bir parçası olarak özel bir uçuşla Suriye'den Taşkent'e taşındığı bildirildi.

Operasyona Kızılhaç ve UNICEF de dahil olmak üzere bir dizi yabancı ülke ve uluslararası kuruluş tarafından destek verildiği bildirildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın basın servisine göre, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev şahsen vatandaşların Suriye'den dönüşlerini emretti. Mirziyoev daha sonra geri dönüş sürecinin karmaşık olduğunu itiraf etti.

“Onları geri getirmek o kadar kolay değildi. Büyük zorluklarla geri döndüler. Gönderdiğimiz uçakla ilgili ben kendim aradım ve uçağı düşürdüklerini söyledim. Uçağa Azerbaycan'a iniş emri verdim. Kadınları almak için beş otobüs yolladık, sadece iki kişi geri döndü. " dedi.

Devlet başkanına göre, Özbeklerin savaş alanlarına gitmek için ülkeyi terk etmesinin sebebi ülkedeki ekonomik şartların iyi olmaması. Cumhurbaşkanı daha sonra bu nedenleri ortadan kaldırmanın gerekli olduğunu belirtti.

Mayıs ayında Suriye'den dönenlerin yargılandığı, geri kalanının rehabilitasyona gönderildiği bildirildi.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?