banner39

Özbekistan: Tacikler gizlice HES inşa ediyor

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Tacikistan’ın Hidro Elektrik Santrali Rogun’un inşaatına gizlice devam ettiğini iddia etti

Orta Asya 30.07.2012, 17:55 30.07.2012, 17:55
Özbekistan: Tacikler gizlice HES inşa ediyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Tacikistan'ın vardığı anlaşmayı tek taraflı olarak ihlal ederek, Rogun HES'in inşaatına devam ettiğini öne sürdü.

Bakanlığın açıklamasında Tacikistan'ın uluslararası gözlemcilerden saklanarak, kapalı olarak ancak kapsamlı inşaatının yapımına devam ettiği savunuldu. Özbek Dışişleri, santralde devam edilen yoğun inşaat çalışmaları kapsamında drenaj tüneli, makine dairesi, taş ocakları gibi önemli bölümler yapıldığına işaret etti. Tacik yetkililerin Rogun tasarım çalışmaları için Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden yabancı yükleniciler ile anlaşmaya vardığını kaydeden Özbek Diplomasisi, santralin başlatılması için gerekli ekipman, bileşen ve malzemelerin temini için sözleşmelerin bile yapıldığını öne sürdü.

Tacikistan'ın, Uluslararası Para Fonu (IMF) karşısında aldığı yükümlülükleri bozduğu, HES inşaatına devam etmesinin yanı sıra projeye halkın zorunlu desteği ile yola devam ettiği belirtiliyor.

Tacikistan, 2010 yılında projenin teknik, ekonomik, sosyal ve çevresel etki değerlendirmesi konusunda bağımsız bir araştırmanın sonucuna kadar HES inşaatının durdurulması kararını almıştı.

IMF ile yapılan anlaşmada Tacik Hükümeti Rogun için halktan para toplayan kamu fonun faaliyetini de durduracaktı.

ABD ise Tacikistan'ı HES'in Dünya Bankası tarafından tamamlanacak gözetim ve denetlemeye kadar inşaatı durdurması konusunda uyarmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü