banner15

Özbekistan ve Kırgızistan'ın arası yumuşuyor

Özbekistan'dan bir heyet bu sabah Kırgızistan'a giderek iki ülke arasında ikili ilişkileri geliştirmek için görüşmelerde bulundu

Özbekistan ve Kırgızistan'ın arası yumuşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan hükümeti adına bir grup delegasyon bu sabah, Kırgızistan’ın güney başkenti Oş’a geldi. 140 kişiden oluşan delegasyonu, Kırgızistan birinci başbakan yardımcısı Muhamedkalıy Abulgaziyev ve sınır meselelerinden sorumlu başbakan yardımcısı Ceniş Razakov, dostuk sınır kapısında karşıladı.

Gittikçe yumuşayan komşu ülkeler görüşmelerinde Özbek delegasyonu, birçok kültürel etkinliğin yanı sıra meyve ve sebze fuarı da olacak. Ziyaret sonunda iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyle ilgili belgelerin imzalanması bekleniyor.

Bu sabah Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Özbekistan vekil cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve iki taraflı ilişkileri konuştu.

Atambayev, Mirziyoyev’e ilişkileri geliştirmede Özbek tarafının ilgi duymasına çok değer verdiğini belirterek, teşekkür etti.

Özbekistan’dan Oş’a gelen delegasyonda yer alan Özbek yönetimi temsilcileri ile yeni bir bildiri imzalandı. Oş devlet üniversitesi ve Anciyan devlet üniversitesi rektörlerinin imzaladıkları bildiriye göre, iki ülke arasındaki eğitim ve kültürel-insani ilişkiler iyileştirilecek.

Son görüşme sırasında, ülkeler arasındaki sınır geçişini kolaylaştırma ve tartışmalı alanlar üzerinde görüşmeler de yapıldı.

2 Ekim 2016 tarihinde Kırgızistan’dan giden 130 kişilik delegasyon, Özbekistan’ın Kırgızistan'la komşu Anciyan bölgesini ziyaret edip dönmüştü.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Özbekistan cumhurbaşkanlığı seçiminde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi AGİT’in tam gözlemci delegasyonu katılmasına ilk defa izin verildi. 4 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşmesi beklenen cumhurbaşkanı seçiminde AİT’ten 600 kadar gözlemci bekleniyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİT) adı altında 1970'li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son verilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve katılan devletler arasında bu amaca yönelik işbirliğinin geliştirilmesi düşüncesiyle kurulmuş teşkilat.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 14:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35