banner39

Özbekistan, yaklaşık 3 bin vatandaşını savaş bölgelerinden geri alacak

Özbekistan, yaklaşık 3 bin vatandaşını Ortadoğu'daki savaş bölgesinden iade etmeyi planlıyor

Orta Asya 10.06.2019, 14:45 10.06.2019, 17:59
Özbekistan, yaklaşık 3 bin vatandaşını savaş bölgelerinden geri alacak

Özbekistan Müslümanları Ofisi Başkanı Müftü Usmonkhon Alimov, Orta Doğu’daki savaş bölgesinde yaklaşık 3.000 Uzbek bulunduğunu söyledi.

30 Mayıs'ta Özbekistan hükümeti Suriye'deki Al-Khol kampından 156 kişinin Ortadoğu'daki bir silahlı çatışma bölgesinden vatanlarına teslim edildiğini bildirdi. Özbek yetkililerine göre, kurtarma operasyonu devam edecek.

MY5 kanalında konuşan Müftü Usmonhon Alimov, Orta Doğu’daki çatışma bölgesinde bulunan yaklaşık 3 bin Özbekistan vatandaşının vatanlarına döneceğini söyledi.

“Hesaplamalarımıza göre, sayısı 3.000 civarında, onları vatanlarına geri vermek zorundayız. Geri dönenler, 180 doktorun onlara göz kulak olduğu sanatoryum "Buston" a yerleştirildi. İmamlarımız geri dönenlerle sohbet ediyor. Sanatoryumda 20 ibadet yeri yerleştirdik (medreselerden mezun olan eğitimli kadınlar - editörün notu) ve çocuklar, insanlarla savaş, öfke, öfke ve düşmanlık duyguları üzerine konuşacaklar ”dedi.

Bugünlerde Özbek televizyon kanalları ve yerel internet siteleri düzenli olarak Suriye'den dönenlerle yapılan röportajları gösteriyor.

Suriye'den dönen kadınlar, kocaları, babaları, erkek kardeşleri veya oğulları aldatmasıyla Suriye'ye gittiklerini söylüyor.

Orta Doğu’daki çatışma bölgesinde yaşayan yaklaşık 3.000 Uzbek’in dönüşü hakkında konuşan müftü, aralarında bulunan kadın, çocuk ve erkek sayısını belirtmedi.

Suriyeli ve Irak kamplarında ve cezaevlerinde Özbek militanları hakkında resmi bir bilgi bulunmamaktadır.

Daha önce bildirildiği gibi, Suriye'den dönen 156 kişinin 154'ü Taşkent bölgesindeki bir sanatoryumda konakladı. Bir diğeri tüberküloz dispanserine yerleştirilmiş, diğeri soruşturmaya alınmıştır.

Yerel yayınların mesajından sanatoryuma dönen ve yerleştirilen tüm Özbeklerin özel hizmetlerin kontrolünde olduğu açıktır.

Resmi raporda, 156 kişiden 48'inin kadın ve 107'nin küçük olduğu belirtiliyor.

Elde edilen bilgilere göre, Suriye'nin kuzeyindeki Al-Khol'de sadece bir kampta 150 ila 500 Özbekistan vatandaşı yaşıyordu.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
22
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?