banner39

Özbekistan yönünü yeniden Rusya'ya çeviriyor

İslam Kerimov'un Moskova ziyareti, KGAÖ'den ayrılan Özbekistan'ın yeniden yönünü Rusya'ya çevirmesi olarak yorumlanıyor

Orta Asya 16.04.2013, 11:16 16.04.2013, 11:16
Özbekistan yönünü yeniden Rusya'ya çeviriyor

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, resmi ziyareti için Msokova'ya gitti. Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile başbaşa ve heyetlararası görüşmelere başkanlık yapan Kerimov, iki ülke arasında çeşitli anlaşmalara imza attı.

2012 yılında Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyeliğini resmen durduran Taşkent'in kararı yılsonunda diğer üye ülkelerin devlet başkanları toplantısında Kerimov tarafından onaylanmıştı. İslam Kerimov'un iki günlük Moskova temasları sırasında iki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, yatırım, bilimsel, teknik ve sosyal alanlarda kalkınma işbirliği konuşuldu. Liderler, 2013-1017 yıllarını kapsayan ekonomik, kültürel, sosyal ve teknik, iki ülke arasındaki yatırımların karşılıklı korunması gibi 4 ayrı anlaşma protokolünü imzaladı. Kerimov Moskova ziyaretinin çok anlamlı ve verimli geçtiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Putin'i ülkesine davet etti.

Diğer taraftan uzman görüşlerine göre, İslam Kerimov, tamamen Moskova'dan ayrı kalmak istemiyor. Geçtiğimiz yıl KGAÖ'den ayrılan Taşkent'in daha çok batı ülkeleriyle ilişkiyi sıklaştıracağı kaydedilmişti. ABD'nin üst düzey yetkililerin ardı ardına yaptığı Taşkent ziyaretleri de bunların işareti idi. Yerel basın Kerimov'un sağlık durumunu neden göstererek başta büyük kızı Gülnara olmak üzere yerine gelecek varis adayları bile sıraladı. ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecinde etkili rol alacak Taşkent için önümüzdeki yıl önemli siyasi gelişmelerin yaşanması muhtemel. Çünkü 2014 yılında ülkede devlet başkanı seçimi yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?